Litwini zamówili amunicję do granatników Carl Gustaf

Litwini zamówili amunicję do granatników Carl Gustaf o wartości 145 mln koron szwedzkich (ok. 60 mln złotych). Dostawy rozpoczną się w 2024 roku.

Zamówienie zostało złożone w ramach umowy ramowej podpisanej między firmą Saab a Szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych, która umożliwia Litwie, Łotwie i Estonii składanie zamówień na broń i amunicję Carl-Gustaf M4 przez okres dziesięciu lat.

„Cieszymy się, że otrzymaliśmy dodatkowe zamówienie z Litwy i jesteśmy gotowi nadal dostarczać klientowi nasze wiodące na świecie systemy do walki naziemnej” — mówił Görgen Johansson z Saab Dynamics.

Jak informowaliśmy, umowa ramowa między koncernem Saab i Ministerstwem Obrony Republiki Litewskiej podpisana została na początku 2022 roku. Dotyczy ona zakupu wielozadaniowych granatników (dział bezodrzutowych) Carl-Gustaf M4 kal. 84 mm wraz z amunicją. Jednocześnie, litewska Agencja Materiałów Obronnych złożyła wtedy pierwsze zamówienie na amunicję o wartości około 150 mln koron szwedzkich.

Wraz z podpisaniem umowy, litewskie siły zbrojne dołączyły do Łotwy, Estonii i Szwecji, użytkowników granatników systemu Carl-Gustaf M4, które mają analogiczne porozumienia z koncernem. Dodajmy, że Litwa już wcześniej, od połowy lat 90. XX wieku, używała innych wersji systemu Carl-Gustaf. W Polsce, w wersji M3, używane są w Wojskach Specjalnych.

Od 2014 roku, gdy wprowadzono do użytku Carl-Gustaf M4, Saab podpisał kontrakty na sprzedać tej broni z 14 różnymi krajami. Producent zapewnia, że dzięki szerokiemu spektrum stosowanej amunicji, granatnik posiada „olbrzymią elastyczność taktyczną” i gotowość do działania w każdej sytuacji bojowej. Zaletą ma być szybkość użycia, zwiększona celność i efektywność.

Obecnie dla systemu Carl-Gustaf przeznaczonych jest około 10 typów amunicji, głównie z głowicami przeciwpancernymi typu HEAT i wielozadaniowymi, do niszczenia struktur. W asortymencie są też głowice przeciwpiechotne, dymne i oświetlające.

Średni granatnik ręczny Carl-Gustaf M4 waży 6,6 kg, i ma długość 95 cm, co oznacza, że jest lżejszy i krótszy niż wersja wcześniejsza. M4 jest również kompatybilny z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak programowalna amunicja.

Kresy.pl / saab.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz