38 parlamentarzystów zawnioskowało o przeprowadzenie referendum w sprawie przeprowadzenia niezbędnych zmian w konstytucji jednocześnie z wyborami parlamentarnymi w 2016 r.

Obecnie kwestia podwójnego obywatelstwa jest obwarowana najbardziej rygorystycznem prawem w Unii Europejskiej. Dwa lata temu Sąd Konstytucyjny uznał, że jego liberalizacja jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji, ta zaś może być zmieniona tylko w drodze powszechnego referendum. Stąd wniosek 38 parlamentarzystów, którzy uznali sprawę za naglącą tym bardziej, że Litwa odnotowała w ostatnich latach bardzo wysoki odsetek emigracji. Ocenia się, że po 1989 r. wyjechał z niej od 700 tys. do 1 mln osób.

“Mówiąc o tej drugiej Litwie na emigracji, to musimy podjąć decyzję ws. podwójnego obywatelstwa, jeśli chcemy zachować z nią więzi polityczne, kulturalne i obywatelskie. Nie możemy tego jednak zrobić inaczej, jak tylko przez zmianę Konstytucji” — wyjaśniał w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” poseł Eligijus Masiulis, lider Ruchu Liberałów. to właśnie ta frakcja sejmowa wystąpiła właśnie z inicjatywą ogłoszenia referendum.

Sprawa podwójnego obywatelstwa była już podejmowana przez polityków już w zeszłym roku, ale nie udało się jej przeforsować. Obawy litewskich elit wyrażała wówczas były premier Andrius Kubilius, który ostrzegał przed, że o drugie obywatelstwo – tym razem swoich narodowych ojczyzn, mogą się ubiegać także Polacy czy Rosjanie żyjący na Litwie.

kurierlitewski.lt/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply