Litwa-Rosja: rozmowy o nowej elektrowni

Na spotkaniu z władzami Obwodu Kaliningradzkiego i Rosyjskiej Dumy Państwowej przedstawiciele Litwy poruszyli kwestie ewentualnego zagrożenia dla środowiska, związanego z budową elektrowni atomowej w obwodzie graniczącym z Polską i Litwą.

Rosjanie ze swej strony wyrazili zainteresowanie zatrudnieniem specjalistów z elektrowni jądrowej w Ignalinie. “Wiemy, że po zamknięciu elektrowni jądrowej w Ignalinie tysiące osób straci miejsca pracy, wśród nich z pewnością znajdą się odpowiedni dla nas specjaliści” – powiedział przedstawiciel władz rosyjskich.

Zaniepokojenie ze względu na duże tempo przygotowań do budowy i ewentualnego wpływu inwestycji na stan środowiska wyraził przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych litewskiego sejmu Audronyus Ažubalis. “Jesteśmy nieco zaniepokojony faktem, że badania wpływu na środowisko są przeprowadzane bardzo szybko. Już w 2010 r. strona rosyjska planuje podjąć przygotowania do rozpoczęcia budowy. Zwykle przygotowuje się do tego bardzo długo i starannie. Taki pośpiech wzbudza w nas pewne obawy” – powiedział dziennikarzom litewski parlamentarzysta.

Według niego, Kaliningradowi powinna wystarczyć ilość energii, którą produkuje elektrownia cieplna. Tym bardziej, że dobiega końca jej rozbudowa. “Ten zakład mógłby produkować do 800 MW, co w całości pokryłoby zapotrzebowanie obwodu na energię elektryczną. Jestem sceptycznie nastawiony do projektu zbudowania tam elektrowni atomowej” – powiedział Ažubalis.

Marszałek Dumy Obwodu Kaliningradzkiego Siergiej Bułyczow podkreślał w odpowiedzi, że w regionie zaplanowano wiele projektów inwestycyjnych, które wymagają zwiększenia podaży energii elektrycznej.

Z kolei Konsul generalny Litwy w Kaliningradzie Wacław Stankiewicz poprosił władze w Kaliningradzie, aby w pracach projektowych, budowlanych mogli uczestniczyć specjaliści litewscy.

Według przewodniczącego Dumy Obwodu Kaliningradzkiego Sergiej Bułyczowa, eksperci z dziedziny energii jądrowej, pracujących w elektrowni jądrowej w Ignalinie, mogą zostać zatrudnieni w nowej elektrowni atomowej. Jednak ewentualne decyzje w tej sprawie uzależnił od wcześniejszych konsultacji między rządem litewskim, a władzami obwodu.

Zobacz także:W Kaliningradzie będzie elektrownia atomowa

ak/delfi.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply