Lidl i Biedronka nie muszą się przejmować zakazem handlu w niedzielę? Upadną małe sklepy?

Okazuje się, że zapisy ustawy ograniczającej handel w niedzielę pozwolą niektórym sklepom sieciowym handlować w niedzielę.

Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zakłada ona, że od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia, będą niedzielami handlowymi. Z kolei od 2019 roku tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca będzie handlowa. Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele, a z pewnymi odstępstwami. Dozwolony będzie m.in. handel w internecie, na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych, ale tylko w zakresie obsługi pasażerów. Otwarte będą mogły być również piekarnie, cukiernie, lodziarnie czy sklepy z pamiątkami.

W nowym prawie obowiązuje generalny zakaz prowadzenia sprzedaży, ale posłowie zapisali w nim niemal 30 wyjątków. Dzięki tym wyjątkom, niektóre sklepy sieciowe, takie jak Biedronka i Lidl, będą nadal mogły prowadzić działalność handlową w niedzielę. „Ale największe kontrowersje budzi wyjęcie spod zakazu handlu innych podmiotów – piekarni. Ustawodawcy zapomnieli, że praktycznie każdy sklep Biedronki czy Lidla prowadzi wypiek pieczywa na miejscu, więc de facto jest piekarnią. W ustawie nie zapisano jaki procent sprzedaży ma stanowić pieczywo wypiekane na miejscu, więc oba podmioty mogą lege artis otwierać swoje podwoje w każdą niedzielę. Co więcej – większość sieciowych supermarketów również ma własne piekarnie, choćby Tesco, Auchan, Carreofur czy Leclerc. Wygląda na to, że posłowie chcieli zakazać handlu właśnie dużym podmiotom, jak dyskonty czy supermarkety a uderzyli w mniejsze sklepy, które zamierzali chronić” – informuje portal Innpoland. Poprawki do ustawy może wprowadzić nadal Senat, zanim odeślę ją prezydentowi do podpisu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rzecznik Episkopatu: Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca

Kresy.pl / Innpoland.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz