Gabor Vona, lider narodowców z parlamentarnej partii Jobbik, przestrzegł rząd węgierski przed angażowaniem się w konflikt ukraiński zaznaczając, że na Ukrainie toczy się rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Rosją, która nie dotyczy bezpośrednio Węgier.

Vona, który jest liderem drugiej po rządzącym FIDESZ-u siły politycznej Węgier, zaznaczył w swoim mającym programowy charakter wystąpieniu, że Węgry powinny być otwarte na współpracę z Rosją, Niemcami i Turcją. Ta pierwsza ma być oknem Węgier na Eurazję, Niemcy na Zachód, a Turcja na świat islamski. Vona podkreślił, że w przeszłości Węgry walczyły zbrojnie z tymi krajami, jednak obecnie w interesie jego kraju są dobre stosunki z wymienionymi państwami.

Vona podreślił, że obecny konflikt na Ukrainie jest areną rozgrywki USA-Rosja. Skrytykował on zaangażowanie NATO w wielu ofensywnych operacjach, które nie miały według lidera węgierskich narodowców związku z obronnym charakterem sojuszu. „Węgry nie chcą uczestniczyć w tym konflikcie, Węgry chcą pokoju i neutralności, Węgry nie chcą kontynuować wojny z Rosją” – zaznaczał Gabor Vona.

jobbik.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz