W przyszłym roku minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta. Posłowie postanowili uczcić tę rocznicę ustanawiając Rok Herberta.

Posłowie przyjęli w piątek przez aklamację uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu ogromnych zasług artysty postanawia oddać mu hołd – napisano w przyjętej uchwale.

W dokumencie uznano, że „w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad – w sztuce kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych jasno rozróżniających dobra od zła”. Posłowie podkreślili, że poezja Herberta wyraża „umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę”. Wskazano na patriotyzm poety, rozumiany przez niego jako „miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń”.

W uchwale przypomniano słowa Herberta o narodach, które tracąc pamięć, tracą sumienie. „Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: bądź wierny, idź” – stanowi uchwała Sejmu.

Zbigniew Herbert urodził się w 1924 roku we Lwowie. Był jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, eseistą i dramaturgiem, kawalerem Orderu Orła Białego. Choć w swoich wierszach nie wymieniał z nazwy kresowego miasta, w którym się urodził, wiadomo, iż miało ono decydujący wpływ na ukształtowanie się jego duchowości.

CZYTAJ TAKŻE: “Lwów Zbigniewa Herberta”

Kresy.pl / sejm.gov.pl / dzieje.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply