Europa powinna zabronić eksportu amunicji do krajów innych niż Ukraina w świetle niedoborów, z jakimi boryka się ukraińska armia, przekonywał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w opublikowanym 26 lutego wywiadzie dla RND.

Jak poinformował w poniedziałek portal RND, Europa powinna zabronić eksportu amunicji do krajów innych niż Ukraina w świetle niedoborów, z jakimi boryka się ukraińska armia, przekonywał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

“Wszystkie kontrakty na eksport amunicji produkowanej w Europie do krajów trzecich muszą zostać wstrzymane, a cała taka amunicja powinna zostać wysłana na Ukrainę” – mówił Kułeba w rozmowie z RND.  “Każdy nabój wyprodukowany w Europie powinien służyć obronie Europy”.

Europejscy sojusznicy Ukrainy są świadomi braku amunicji i przyznali, że “zbyt późno” podjęli decyzję o “zwiększeniu własnej produkcji, podpisaniu długoterminowych kontraktów i uruchomieniu nowych linii produkcyjnych” – twierdzi Kułeba.

“Niestety, teraz płacimy za te błędy”.

Jak poinformowała w środę stacja CBC, rząd Kanady jest bliski przeznaczenia dla Ukrainy środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Kraj jest gotowy poprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej.

Według źródeł w ministerstwie obrony kanady rząd przygotowuje się do poparcia propozycji przeznaczenia 30 mln dolarów na zakup tych pocisków.

Również minister obrony Kanady Bill Blair potwierdził rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami Czech, ale zaznaczył, że szczegóły zostaną ogłoszone później.

Podpisałem memorandum o porozumieniu z jednym z naszych europejskich sojuszników, Czechami, w sprawie ewentualnego zakupu amunicji, która pozwoli nam szybciej udostępnić ją Ukrainie, gdyż zwiększamy jedynie własną produkcję” – powiedział minister.

Obecnie, zdaniem Prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla, do tej inicjatywy powinny przyłączyć się także inne kraje, gdyż na jej realizację potrzebne są dodatkowe środki finansowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak oświadczył czeski prezydent Petr Pavel podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Według czeskiego prezydenta przedstawicielom kraju udało się znaleźć za granicą około 500 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm. Dodał, że jeśli szybko znajdą się fundusze, będą mogły zostać przetransportowane na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

Petr Pavel zauważył, że Czechy zwrócą się do partnerów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji i innych krajów, którzy będą mogli wnieść wkład w te wysiłki.

Jednocześnie nie sprecyzował, w jakich krajach znajdują się te setki tysięcy amunicji artyleryjskiej, której Ukraina potrzebuje, aby odeprzeć rosyjską agresję. Czeski prezydent dodał też, że kraj obecnie poszukuje broni i sprzętu na całym świecie, a także współpracują w tym kierunku z partnerami z NATO.

Kresy.pl/RND

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Wszystkie kontrakty na eksport amunicji produkowanej w Europie do krajów trzecich muszą zostać wstrzymane, a cała taka amunicja powinna zostać wysłana na Ukrainę” – mówił Kułeba w rozmowie z RND. “Każdy nabój wyprodukowany w Europie powinien służyć obronie Europy.” – powinien służyć obronie Europy ale nie Ukrainy.