W efekcie ostatnich izraelskich bombardowań i interwencji lądowej, około miliona Libańczyków uciekło ze swoich domów, zaś około 100 tys. osób szuka schronienia w sąsiedniej Syrii. Unia Europejska zapowiedziała zwiększenie pomocy humanitarnej dla Libanu.
W kontekście izraelskiej inwazji na terytorium Libanu i pogarszającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, Unia Europejska monitoruje napływ uchodźców z tego państwa do Syrii.
W efekcie ostatnich izraelskich bombardowań i interwencji lądowej, około miliona Libańczyków uciekło ze swoich domów. To mniej więcej jedna piąta populacji tego państwa. Z tego, według danych ONZ, około 100 tys. szuka schronienia w sąsiedniej Syrii. Władze syryjskie podają jeszcze wyższe liczby. Według niech, od ubiegłego tygodnia granicę przekroczyło co najmniej 132 tys. Libańczyków i 54 tys. Syryjczyków.
Jak dotąd, w obozach dla uchodźców i innych miejscach schronienia przebywało około 1,5 mln syryjskich uchodźców. Organizacje humanitarne twierdziły, że około 90 proc. z nich żyło w warunkach skrajnej biedy, będą w zasadzie całkowicie zależnymi od pomocy humanitarnej.
W wyniku izraelskich nalotach na Liban śmierć miało ponieść nawet ponad 600 osób. Część źródeł powiązanych z organizacjami pro-imigracyjnymi podaje, że niektórym syryjskim uchodźcom odmówiono dostępu do schronów, jakoby przeznaczonych wyłącznie dla Libańczyków. Wiadomo jednak, że wiele ze zwykłych schronów jest przepełnionych. Pojawiły się też doniesienia, że jakaś część syryjskich uchodźców pozostaje bez dostępu do pomocy, co zwiększa presję na migrację. Organizacje praw człowieka ostrzegają zarazem, że w razie powrotu do Syrii osoby te mogą stać się obiektem represji politycznych. Inną kwestią jest ostrzeliwanie przejść granicznych przez Izrael.
W mediach pojawiły się relacje mieszkańców Doliny Bekaa w Libanie, położonej niedaleko granicy z Syrią, gdzie coraz liczniej gromadzą się uchodźcy, głównie Syryjczycy, a także osoby uciekające przed izraelską interwencją z południowego Libanu i okolic Bejrutu. Alarmują, że sytuacja jest „katastrofalna”, a „setki ludzi śpią na ulicach”.
Szef tzw. unijnej dyplomacji Josep Borrell potwierdził, że Unia Europejska zamierza wspierać władze Libanu w zapewnieniu swoim obywatelom pomocy humanitarnej. W tym tygodniu Komisja Europejska zapowiedziała, że przekaże na tę pomoc dodatkowe 10 mln euro. Tym samym, łączna wartość unijnej pomocy humanitarnej dla Libanu w tym roku wzrosła do 74 mln euro.
Jednocześnie, w UE wzrasta presja polityczna na pilną dyskusję w sprawie migracji podczas nadchodzącego, październikowego szczytu. Według programu, rozmowy mają koncentrować się na wzmocnieniu kontroli na zewnętrznych granicach Unii, a także przyspieszenia procesu powrotu imigrantów do swoich krajów. Część mediów zwraca uwagę, że to istotny zwrot w porównaniu z dotychczas dominującym nastawieniem politycznym.
Dodajmy, że według raportu Departamentu Stanu USA z 2022 r., Liban jest w około 70 procentach muzułmański, a w około 30 proc. chrześcijański. Jest tam największa na Bliskim Wschodzie koncentracja katolików. Liban posiada też wśród swoich obywateli najwyższy odsetek chrześcijan w całym regionie.
ekathimerini.com / thenewhumanitarian.org / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!