Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że chce „konkretnych porozumień” z NATO, aby nie rozszerzało się ono na wschód. (więcej…)


Unia Europejska rozdysponuje w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju prawie 75 mln euro. Największym beneficjentem tego mechanizmu będzie Ukraina, która otrzyma 31 mln euro.

Rada UE przyjęła w czwartek zestaw decyzji ustanawiających cztery środki pomocowe w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) - poinformowano na stronie internetowej Rady UE. Środki finansowe na wzmocnienie obronności otrzymają Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Mali.

Największym beneficjentem mechanizmu jest Ukraina, która otrzyma w przeciągu 1,5 roku 31 mln euro. W takim samym okresie Gruzja dostanie 12,75 mln euro a Mołdawia 7 mln euro. Mali może liczyć na 24 mln euro w ciągu 30 miesięcy.


Węgierski parlament zdecydował o organizacji referendum dotyczącego ochrony dzieci przed wpływem propagandy LGBT.

Parlament Węgier głosami Fideszu przyjął we wtorek ustawę pozwalającą rządowi na rozpisanie referendum, w którym padną pytania o zakres ochrony dzieci przed seksualizacją.

Portal Daily News Hungary podaje, że w referendum padną pytania o następującej treści:


rakiet nato

Jens Stoltenberg mówił o wsparciu Ukrainy, ale jednocześnie zaznaczył, że nie jest ona państwem członkowskim NATO.

W środę trwało spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze. Sekretarz generalny Sojuszu jeszcze we wtorek odniósł się do kwestii najbardziej zajmującej obecnie dyplomację państw członkowskich, to jest do stanu relacji Ukrainy i Rosji. Jens Stoltenberg zdecydował się podkreślić, że tej pierwszej nie obejmują gwarancje pomocy militarnej ze strony NATO - "Ważne jest, aby odróżnić członka NATO od partnera, jakim jest Ukraina. Sojusznikom NATO zapewniamy gwarancje obrony zbiorowej. Ukraina jest natomiast bardzo cenionym partnerem" - zacytował portal Wirtualna Polska.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba twierdzi, że u jej granic znajduje się ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy.

"Rosja rozlokowała liczne wojskowe ugrupowania w regionach w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. Obejmują one czołgi, artylerię, siły powietrzne i morskie. Znajduje się tam ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. wojskowych" - wypowiedź Kuleby za portalem telewizji RBK zacytował rmf24.pl.

Kuleba dodał, że liczba, którą wymienił obejmuje i rosyjskie jednostki wojskowe stacjonujące na anektowanym przez Moskwę Krymie i oddziały w nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. Według ukraińskiego ministra władze Rosji nie chce wyjaśnić wobec Kijowa przyczyn koncentracji sił na granicach Ukrainy.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest