Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał w poniedziałek, że stworzenie potężnej obrony powietrznej zajmie lata, a w niektórych przypadkach nawet “dziesiątki lat”.
Szef polskiego MON skomentował podpisanie umowy na produkcję wyrzutni do systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Dodał, że tworzenie potężnej obrony powietrznej zajmie lata, a w niektórych przypadkach nawet “dziesiątki lat”.
“Nie zbudujemy tego ani w tym roku, a jeszcze nawet w przyszłym, na takim docelowym poziomie jakbyśmy chcieli. To są lata pracy przed nami, czasami nawet dziesiątki lat w niektórych obszarach” – mówił.
W poniedziałek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w uroczystości podpisania zapowiadanej umowy na produkcję 48 wyrzutni rakiet M903, jaka została zawarta między Hutą Stalowa Wola a Raytheon Polska. Nowy sprzęt wejdzie w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.
“Firmy zbrojeniowe – Raytheon Polska i Huta Stalowa Wola – podpisały umowę na 48 wyrzutni M903 w ramach systemu Patriot w drugiej fazie programu Wisła za kwotę 1 mld 230 mln dolarów. To jest wielka inwestycja w polskie bezpieczeństwo” – oświadczył wicepremier.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Dziś podpisaliśmy umowę na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903. #Patriot (…) Dzisiaj Polska jest wśród tych państw, które w Europie mają największe zaufanie ze strony Stanów Zjednoczonych. Świadczy o tym przekazywanie nam najnowszych…
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2024
“Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach od tego, kiedy runęła żelazna kurtyna, kiedy świat, w którym do 1989 roku funkcjonowaliśmy nie miał możliwości nawet zaczerpnięcia czegokolwiek z najnowocześniejszych technologii amerykańskich, dziś Polska jest, śmiem twierdzić, tym państwem w Europie, które ma największe zaufanie Stanów Zjednoczonych. Przekazujecie nam swoje technologie; kilka miesięcy temu wspólnie podpisywaliśmy umowę na mózg obrony powietrznej, IBCS, sterowanie obroną powietrzną państwa. Polska była pierwszym i jedynym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który do tego ma dostęp” – kontynuował szef MON.
System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy #PATRIOT jest jednym z głównych elementów, tworzących system obrony powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz… pic.twitter.com/mTxgrdSA9A
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2024
Jak dodał, “nie ma sprawy dziś ważniejszej niż bezpieczeństwo”. “Do tego potrzebna jest transformacja polskiej armii, inwestycja w przemysł zbrojeniowy, w polską gospodarkę. Gospodarka i siły zbrojne to muszą być naczynia połączone, bo jedno wynika z drugiego. Jeżeli tak dużo pieniędzy dzięki naszym podatnikom możemy wydawać na zbrojenia, wydajemy, bo to jest najlepsza inwestycja w przyszłość (…) Nie ma lepszej inwestycji niż przemysł zbrojeniowy dzisiaj i siły zbrojne Rzeczpospolitej, naszych sojuszników, to jest miara naszej odpowiedzialności” – powiedział polityk.
MON i Agencja Uzbrojenia zapowiadają, że dostawy pierwszych dwóch baterii w ramach II fazy programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 r.
W obecności wicepremiera W. @KosiniakKamysz i wiceministra @pawelbejda podpisana została umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903. Dokument rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę w latach 2027–2029 kolejnych komponentów z polskim… pic.twitter.com/p3uRlFJkwQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 12, 2024
W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. 16 wyrzutni wchodzących w skład dwóch baterii zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon, – producenta i dostawcy systemu Patriot. Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 r. w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
Według strony amerykańskiej Patriot PAC-3 zapewnia obronę terminalną na niższym pułapie. Oznacza to, że niszczy zagrożenia podczas przechodzenia pocisków balistycznych z fazy środkowej do końcowej. System jest wyposażony w radar AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym. Może on śledzić od 90 do 125 celów, z czego te na wysokości 1000-2000 metrów wykrywa do 170 km, a te latające przy 50-100-metrowym pułapie do 35-50 km.
Czytaj:Rząd przeznaczy więcej pieniędzy na budowę systemu przeciwlotniczego Narew.
Kresy.pl/TVP Info
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!