1300 zł w ramach świadczenia dla osób, które obecnie nie pracują i nie zarabiają z powodu epidemii koronawirusa, a także zasiłek chorobowy w wysokości pełnego wynagrodzenia dla osób na zwolnieniach – to niektóre propozycje  „pakietu bezpieczeństwa” PO, zaprezentowanego w środę.

Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła w środę tzw. „pakiet bezpieczeństwa”. Jednym z jego elementów jest pomysł wprowadzenia dodatkowego świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 złotych brutto. Miałyby skorzystać z niego osoby, które nie mogą pracować i nie zarabiają z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd (np. w barach czy restauracjach) lub dlatego, że ich firmy z powodu koronawirusa zawiesiły działalność.

Zobacz także: Koronawirus: Tempo wzrostu polskiej gospodarki spadnie do 1,2 proc.

„Te osoby muszą mieć środki na zakup podstawowych produktów spożywczych i medycznych, a wiele z nich jest w takiej sytuacji, że nie ma pieniędzy na następny miesiąc” – wskazywała kandydatka na środowej konferencji prasowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolejną propozycją z „pakietu bezpieczeństwa” jest możliwość zawieszenia płatności podatków lub składek ZUS dla tych firm, które zanotują w marcu zysk mniejszy o przynajmniej 20 proc. niż w poprzednich miesiącach. „To także będzie szansa, żeby tym przedsiębiorcom ulżyć, żeby mogli dalej funkcjonować” – stwierdziła Kidawa-Błońska.

Zobacz także: Koronawirus: ZUS na trzy miesiące zawiesi składki

Platforma Obywatelska postuluje także wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Zdaniem Kidawy-Błońskiej ułatwi to przedsiębiorcom funkcjonowanie w czasie epidemii. PO proponuje ponadto, aby ZUS wypłacał 100 proc. pensji osobom, które przebywają na zwolnieniach – aktualnie jest to 80 procent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Chciałabym, żeby rząd skorzystał z tego, z naszego doświadczenia, z naszych rozwiązań, które są opracowane, bo tylko wspólnie możemy pokonać te problemy” – zaapelowała Kidawa-Błońska.

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz