Na wystawie sztuki w Pradze zaprezentowano planszę z państwami odpowiedzialnymi za ludobójstwa w XX wieku. Obok m.in. III Rzeszy, ZSRR i Czerwonych Khmerów wymieniono również Polskę.

Według treści tablicy, Polska odpowiedzialna jest za 1,585 mlnofiar czystek etnicznych z lat 1945-1948. Jak wynika z podpisu, dane pochodzą z opracowania amerykańskiego politologa Rudolpha Rummla, twórcy terminu „democyd”, które zdaniem prof. Marka Chodakiewicza jest synonimem masowego mordu, ludobójstwa. Według opracowań Rummla, liczba 1,585 mln ofiar odnosi się do Niemców, którzy zginęli podczas akcji przesiedleńczych po II wojnie światowej z terenów przyznanych Polsce. Rummel uznał to za celowe działanie ówczesnych komunistycznych władz Polski.

Szacunki Rummla były krytykowane przez Polaków i polskich badaczy. Naukowiec miał m.in. opierać swe szacunki na nieprawdziwych danych pochodzących z niemieckich opracowań z lat 50. XX wieku, uznawanych za propagandowe.

Na tablicy w odniesieniu do zbrodni ludobójstwa popełnianych przez Niemców w latach 1933-1945 użyto sformułowania „ludobójstwo nazistowskie”.

Sprawę skomentował na facebooku m.in. były wicewojewoda śląski, Piotr Spyra. „Nie wiem kto jest autorem wystawy, ale to skandal! Nie wiem też, kto był konsultantem historycznym i skąd wziął te absurdalne liczby! W tym samym zestawieniu nie mówi się o Niemcach tylko „nazistach””– napisał polityk. Dodał, że zna dane, na podstawie których sformułowano taką liczbę i zaznaczył, że są one nieprawdziwe.

Fot. facebook.com / igor.wojcik.71

Facebook.com/ hawaii.edu /Kresy.pl

Reklama6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. upadlina
    upadlina :

    pejsy nie ustają w swojej ofensywie!! Oni powiedzieli, że będą szkalować Polskę na arenie międzynarodowej tak długo, dopóki nie zapłaci tym ku..om odszkodowań za zbrodnie nazistów na terenie Polski!!!!! Czekam na odkrycie życia na Marsie i jestem pewien, że pejsy natychmiast wystosują żądanie do przedstawicieli marsjańskiej cywilizacji o odszkodowania za holokaust!!!!!

  2. cherrish :

    Czesi po wojnie wysiedlili 3 mln Niemców oraz 100 tysięcy Węgrów, ofiary liczone są w dziesiątkach tysięcy, w obozach trzymali kilkaset tysięcy ludzi, do dzisiaj twierdzą, że legalnie, na podstawie zbrodniczych dekretów Benesza. Nie bronię Niemców, ale Czesi powinni się zastanowić zanim na kogoś naplują.