Kongres USA zaapelował do Departamentu Stanu o nakłonienie rządów Polski i Ukrainy do bardziej efektywnej walki z antysemityzmem.

Dziś w Izbie Reprezentantów USA zakończyło się się zbieranie podpisów pod listem do zastępcy sekretarza stanu USA Johna Sullivana. Autorzy listu, kongresmeni z Partii Demokratycznej David Cicilline oraz Ro Khanna, krytykują w nim polskie i ukraińskie władze.

W piśmie do wszystkich kongresmenów, w którym autorzy uzasadniają prośbę o podpisanie listu można przeczytać m.in.: Mimo zapewnień prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że nowo przyjęta ustawa (o IPN) nie będzie służyć ograniczeniu wolności słowa, już złożony został pozew przeciwko gazecie w Argentynie, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zażądał od Yad Vashem w Jerozolimie zmiany wystawy, a burmistrz z Izraela został zmuszony do odwołania uroczystości przez lokalne władze (w Polsce), bo nie chciał zmienić treści wystąpienia o współudziale Polaków w Holocauście.

ZOBACZ TAKŻE: Izraelski dziennikarz: USA usilnie prosiły Izrael o zakończenie sporu z Polską ws. ustawy o IPN

W samym liście do Departamentu Stanu kongresmeni zaapelowali do rządu USA o zażądanie od Warszawy i Kijowa, także ostro krytykowanego w liście m.in. za gloryfikowanie neonazizmu i UPA bezwarunkowego potępienia antysemityzmu” oraz „bezwzględnego ścigania przestępstw antysemickich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jako członkowie Kongresu, od dawna wspieramy Polskę i Ukrainę w budowaniu demokratycznych społeczeństw. Jesteśmy jednak głęboko zaniepokojeni tym, że wzrost antysemityzmu i zaprzeczanie przeszłości utrudnią rozwój demokracji w tych krajach i uniemożliwią Polsce i Ukrainie budowę otwartych społeczeństw dla wszystkich swoich obywateli, tych z i bez żydowskiego pochodzenia – napisali autorzy.

List zostanie przekazany do Departamentu Stanu USA w ciągu najbliższych dni, wówczas również będzie wiadomo, którzy kongresmeni podpisali się pod nim.

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz