Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska zatwierdziły w poniedziałek do stosowania w całej Unii Europejskiej szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizer / BioNTech.

Zgoda EMA i KE umożliwi wprowadzenie szczepionki Pfizer w krajach UE.

„Dzisiejsze pozytywne wiadomości są ważnym krokiem naprzód w naszej walce z tą pandemią, która spowodowała cierpienie i trudności dla tak wielu” – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA. „Osiągnęliśmy ten kamień milowy dzięki zaangażowaniu naukowców, lekarzy, programistów i wolontariuszy, a także wielu ekspertów ze wszystkich państw członkowskich UE”.

„Nasza dokładna ocena oznacza, że ​​możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości. Jednak nasza praca nie kończy się na tym. Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby ją przyjmujące w UE” – dodała Cooke.

Regulator z siedzibą w Amsterdamie znalazł się w ostatnim czasie pod presją krajów europejskich, w tym Niemiec, aby przyspieszyć swoją decyzję, którą pierwotnie zaplanowano na 29 grudnia.

Również w poniedziałek pozwolenia na wykorzystanie szczepionki udzieliła Komisja Europejska. Rozpoczęcie szczepień w UE przewidziano na okres 27-29 grudnia.

14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Podkreślił wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock zaznaczył, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż odmiana, która była znana dotychczas. Dodał wówczas, że „w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w związku z tymi doniesieniami kraje Europy do zaostrzenia kontroli. Przypadki zakażenia nowa odmianą SARS-CoV-2  wykryto nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz także w Danii i Holandii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii w niedzielę wprowadziła Szwecja. Jest to to kolejny kraj Unii Europejskiej, po Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji i Bułgarii, który zapowiedział lub wprowadził ograniczenia w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią. Krajami, które planują podjąć podobne działania są: Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia i Czechy. W związku z nową odmianą koronawirusa niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw UE.

Według przedstawicieli EMA jest “wysoce prawdopodobne”, że szczepionka będzie działać przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa.

Liczba osób zaszczepionych w Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi niedługo sięgnie pół miliona – oświadczył w niedzielę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. W Izraelu premier Benjamin Netanjahu został zaszczepiony preparatem koncernów Pfizer i BioNTech w szpitalu Sheba w Tel Avivie. W sobotę szczepionka firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech, została zatwierdzona przez szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic. Wcześniej – 7 – grudnia instytucja nie wydała zgody na użycie trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19, które zostały zamówione przez szwajcarski rząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker przypadkowo ujawniła na Twitterze ceny szczepionek przeciwko COVID-19. Szczepionki Pfizer / BioNTech kosztują 12 euro za dawkę, a szczepionka Astra-Zeneca kosztuje tylko 1,78 euro. To najdroższe i najtańsze szczepionki na liście.

Ceny podawane przez koncerny są mylące. Podawanie ceny za dawkę nie oddaje pełnej ceny za zaszczepienie danej osoby, do czego potrzeba dwóch dawek szczepionki. Cena 12 euro za dawkę oznacza, że pełna szczepionka dla jednej osoby kosztować będzie 24 euro. Cena rosyjskiej szczepionki Sputnik V wynosić ma mniej niż 20 dolarów za całość.

W Polsce zakontraktowano zakup 60 mln dawek szczepionki. Na ten cel zarezerwowano w budżecie około 3 mld. złotych, co daje ok. 50 zł zarezerwowanych na dawkę szczepionki.  Utworzony zostanie także spcefundusz, z którego byłyby pokrywane roszczenia w przypadku niekorzystnych odczynów poszczepiennych.

Tylko 17% Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 tak szybko jak to będzie możliwe, a 23% – dopiero po jakimś czasie. 38% badanych nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Kresy.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply