Jak wylicza specjalizująca się w tematyce bałkańskiej dziennikarka Dominika Ćosić to już ósmy Serb, który zmarł jako więzień w Hadze, będąc oskarżonym przed tamtejszym Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii.

Kilka dni temu w haskim areszcie zmarł Zdravko Tolimir. Jeden z oficerów armii bośnickich Serbów podlegającym bezpośrednio jej dwódcy gen. Ratko Mladiciowi, również podsądnemu haskiego Trybunału. Tolimir był oskarżony o współudział w masowej zbrodni na muzułmanach w Srebrenicy. Miała także prowadzić deportacje ludności muzułmańskiej z rejonu miasta. Zmarł w wieku 67 lat „z przyczyn naturalnych” jak głosi oficjalny komunikat.

Ćosić podkreśla, że w ciągu ubiegłych 10 lat zmarło 8 podsądnych Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Wszycy byli serbskiej narodowości. Najsłynniejszym z nich był oczywiście były prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević. Publicystka zauważa, że z dużym sprytem prowadził on samodzielnie swoją obronę rpzed Trybunałem, chcąc powołać na świadków czołowych polityków zachodnich. Ujawnił przy tym wiele nieznanych wcześniej faktów dotyczących historii konfliktów bałkańskich, w tym fakt, że interwencja NATO przeciw jego państwu i oderwanie Kosowa nastąpiły po poufnych rozmowach w których Miloszewić odmówił Waszyngtonowi ulokowania tam amerykańskiej bazy wojskowe, która powstała już po faktycznym oderwaniu prowincji od Serbii. Ćosić uznaje także za nasuwające wątpliwości okoliczności śmierci Milana Babicia, pierwszego prezydenta Republiki Serbskiej Krajiny.

Kontrowersje wzmagają się gdy przyjrzeć się losowi albańskich oskarżonych przez haskim Trybunałe. Ćosić uznaje go za „o wiele szczęśliwszy”. Podaje przykład oskarżanego o liczne i ciężkie zbrodnie dowódcy Wyzwoleńczej Armii Kosowa Ramusha Haradinaja. Po tym gdy nagle zmarło kilku świadków oskarżenia został uniewiniony. Obecnie jest jednym ze znanych polityków częściowo uznawanej Republice Kosowa. „Podobnie zakończyły się procesy kilku innych Albańczyków” – przypomina Ćosić.

wp.pl/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. cyna
    cyna :

    Codzień gdzieś dogorywa jakis zasłużony stalinista, najczęsciej pochodzenia żydowskiego który odchodzi z tego świata bez osądzenia za swoje mordy popełnione na Narodzie Polskim. Gdy tymczasem sami zydzi zaczęli już sądzić telegrafistki i maszynistów przypisujac im wg niewiadomego klucza liczbę ofiar z niemieckich obozów zagłady. Sprawiedliwość jest w słowniku pod literką S

  2. zan
    zan :

    Nie ma na niego paragrafu, postać kłopotliwa, więc umrze w więzieniu „z przyczyn naturalnych”, a hołota i tak będzie znała tylko przykłady Niemcowa i Politkowską. na marginesie: jelcynowscy kumple Politkowskiej zabili w Rosji dziesiątki dziennikarzy. ich nazwisk też media nie wspominają. Tak zwycięzcy piszą historię.