Rosyjski prezydent nazwał rozmowy w indyjskimi politykami konstruktywnymi i podkreślił, że współpraca z Indiami jest dla Rosji „bezwarunkowym priorytetem”.

Jak wyjawił rosyjski prezydent, w czasie jego wizyty łącznie podpisano 25 porozumień, głównie z zakresu współpracy gosodarczej. Dlatego też Putin wyrażał duże zadowolenie ze swoich rozmów z premierem Indii Nerendrą Modim. Podkreślał, że wzajmne obroty handlowe obu krajów wyniosły w zeszłym roku około 10 miliardów dolarów, jednak jak dodał „uważamy, że to za mało”. Putin mówił, że rządy obu państw mają pobudzać swój biznes do kooperacji i wzejmnych inwestycji a także przechodzenia we wzajemnych rozliczeniach z dolara na obie waluty narodowe.

Co ważne uzgodniono kontynuowanie rozmów o powołaniu stefy wolnego handlu między animowanym przez Rosję Eurazjatyckim Związkiem Gospodarczym (Rosja, Białoruś, Kazachstan, w przyszłości Armenia) i Indiami. Rosjanie wybudują także w Indiach bloki atomowe w elektrowni Kudankulam. Porozumienia z indyjskimi partnerami podpisały także Gazprom i Rosnieft.

Putin twierdził także, że uzyskał poparcie Indii w „sprawie uregulwoania sytuacji w Syrii, Iraku i Afganistanie”.

itar-tass.com/kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. allahu_do_piachu
  allahu_do_piachu :

  Tanie zasoby ludzkie no i zbrojeniowka. Rosoboronexport w 2013 sprzedal broni za 13.2mld$ a 2 2012 za ok.15mld.2009-2013 1/3 eksportu uzbrojenia szla do Indi.W zeszlym roku poszlo za 4.78mld% o 50% wiecej niz w 2012.Kupa kasy…Putin powinien zjesc snikersa bo zaczyna aktorzyc troszke.Co tu sie dziwic za promowany Pakistan, ktory wyprzedzil nawet Chiny ale oni to juz inna bajka.A europa heheh yebani pacyfisci…W dzisiejszych czasach tylko Szwajcaria i Kajmany nie musza sie bronic.

 2. szczurek
  szczurek :

  Znalezione w sieci:
  Indie porozumiały się z Rosją ws. produkcji śmigłowców Mi-17 i Ka-226T
  Indie na podstawie porozumienia z Rosją będą produkować na swoim terytorium śmigłowce typu Mi-17 i Ka-226T – poinformował dzisiaj dziennikarzy wicepremier Dmitrij Rogozin.
  Porozumienie w sprawie produkcji śmigłowców zostało osiągnięte na podstawie wyników rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina i premiera Indii Narendry Modi, które odbyły się dzisiaj.
  Według niego, planuje się produkowanie prawie 400 śmigłowców Kamowa w skali roku. Będzie produkowana morska i górska wersje śmigłowca.

  Sytuacja z Mistralami zagraża kontraktowi Paryża i Delhi
  Kwestia dostaw helikopterowców „Mistral” Rosji podważa zaufanie klientów do Francji i umożliwia innym światowym eksporterom broni, takim jak USA i Wielka Brytania, wykorzystywanie tej sytuacji do swoich interesów – podają francuskie media.Zdaniem dziennikarzy, światowi partnerzy dają do zrozumienia Indiom, że nie można polegać na obietnicach Francji. Indie, z kolei, chcą wiedzieć, czego mają się spodziewać po porozumieniach z Paryżem.Wcześniej Indie zawarły z Francją kontrakt na dostawę 126 średnich wielozadaniowych myśliwców bojowych Rafal, szacowany na ponad 10 mld dolarów.