Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Mają łączną wartość 3,85 mld euro.
Chodzi o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund – JTF), Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach. To nowy europejski instrument. Zatwierdzone plany mają łączną wartość 3,85 mld euro.
“Dzisiaj o godz. 10 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu” – oświadczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.
“Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich” – dodał.
“Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami” – podkreślił.
Wskazał, że fundusze te będą zarządzane regionalnie i lokalnie, aby najlepiej odpowiadać lokalnym potrzebom.
Zobacz także: Kaczyński o relacjach z KE: Linia premiera jest bezalternatywna
“Bardzo cieszę się, że Komisja Europejska jest blisko nas, że słucha o naszych problemach. Mamy fundusze, największe w historii woj. śląskiego, z Polityką Spójności to jest ponad 5 mld euro – to wielkie pieniądze, aby transformacja mogła się rozpocząć. (…) Nasza ciężka praca i też upór doprowadziły do tego, że ten program jest zarządzany regionalnie” – oświadczył marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, dziękując Timmermansowi.
“Po cichu mam nadzieję, że to nie pierwsze rozdanie, nie pierwsza transza tych środków, ale pokażemy na Śląsku, że potrafimy nimi dobrze zarządzać. Europa na to patrzy, Europa widzi Śląsk troszkę inaczej, bo jesteśmy największym regionem węglowym Europy, ale takich regionów o mniejszej skali jest paręnaście” – dodał.
Wiceprzewodniczący Timmermans odwiedził w poniedziałek woj. śląskie. Omawiał “sprawiedliwą transformację i nowe możliwości gospodarcze z przedstawicielami lokalnych władz, społeczeństwem obywatelskim i obywatelami” – informuje przedstawicielstwo KE w Polsce.
Subregion koniński w Wielkopolsce otrzyma z opisywanych funduszy 415 mln euro – wskazano w komunikacie KE. Celem jest realizacja planu odejścia od górnictwa węgla brunatnego i elektrowni opalanych węglem brunatnym. Subregion wałbrzyski na Dolnym Śląsku otrzyma środki na poziomie 581,5 mln euro. Mają pomóc w dywersyfikacji lokalnej gospodarki poprzez tworzenie nowych przedsiębiorstw i start-upów.
369,5 mln euro z funduszy UE zostanie zainwestowanych w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych przedsiębiorstw i laboratoriów w województwie łódzkim. Chodzi także o zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie energii odnawialnej.
Zobacz także: Konfederacja apeluje do rządu o weto w sprawie unijnych podatków [+VIDEO]
ec.europa.eu / portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!