Kazachstan na czele OBWE

1 stycznia br. Kazachstan – kraj postsowiecki, azjatycki i w dodatku muzułmański po raz pierwszy objął przewodnictwo nad Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Z tej okazji niemiecki dziennik Die Welt poprosił o komentarz ministra spraw zagranicznych Kazachstanu Kanata Saudabayewa, który powiedział:

To zaszczyt i zachęta dla mojego kraju, a dla OBWE – wielka szansa. Kazachstan, który pod względem powierzchni (2,7 mln km²) zajmuje 9. miejsce na świecie, stanowi naturalny pomost między Europą a Azją. A że cieszymy się zaufaniem zarówno Zachodu jak i Wschodu, chcemy przyczynić się do tego, by – zgodnie z wytyczonymi celami – dostarczyć OBWE nowych bodźców do jeszcze bardziej obopólnego zrozumienia i pokojowego rozwiązania konfliktów.

Mimo że rozwiązywanie konfliktów jest jednym z głównych zadań OBWE, to dotąd nie była ona zbyt skuteczna, by temu zadaniu podołać. Ponieważ wiele konfliktów, jak niedawna wojna pomiędzy Gruzją a Rosją, rozgrywa się na obszarze byłego ZSRR, jesteśmy zdania, że jako uczciwi pośrednicy możemy przynajmniej przyczynić się do złagodzenia sytuacji. Z akurat nie najlepszej części byłego ZSRR Kazachstan z nową stolicą Astaną przeobraził się w rozwinięty gospodarczo demokratyczny kraj i jest ceniony jako godny partner wspólnoty światowej w rozwiązywaniu problemów teraźniejszości. Podczas naszego przewodnictwa będziemy opierać się na osiągnięciach naszych poprzedników z Grecji. Przed wszystkim musimy kontynuować tzw. proces z Korfu, w którym państwa OBWE potwierdzają swoją gotowość do dialogu i do lepszej współpracy. Ponadto chcemy również przedstawić własne priorytety: umocnienie architektury bezpieczeństwa w Europie, rozwój potencjału tranzytowego i komunikacyjnego oraz stabilizacja sytuacji w Afganistanie.

W celu osiągnięcia znaczących postępów we wszystkich założeniach, w czerwcu 2010 r. nasz prezydent Nursułtan Nazarbajew zaprasza szefów państw i rządów do Astany na szczyt OBWE. To już najwyższa pora. Ostatnie takie spotkanie na szczycie odbyło się w Stambule w 1999 r. Od tego czasu świat i zagrażające mu niebezpieczeństwa zasadniczo się zmieniły, a szczególnie wskutek międzynarodowego terroryzmu. W czasie 12 miesięcy przewodnictwa w OBWE Kazachstan jest zdecydowany poprzeć wspólne skoordynowane działania wszystkich 56 członków organizacji, ponieważ jesteśmy przekonani, że tylko wtedy OBWE zrealizuje swoje wzniosłe i szlachetne cele: bezpieczeństwo i dobrobyt dla wszystkich narodów“.

Justyna Bonarek/welt.de/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply