Podczas inwazji na Ukrainę Rosja straciła co najmniej 90 różnych samolotów i śmigłowców – twierdzi kanadyjski wywiad.

Jak przekonywał w piątek na Twitterze departament wywiadu Kanadyjskich Sił Zbrojnych, podczas inwazji na Ukrainę Rosja straciła co najmniej 90 różnych samolotów i śmigłowców.

„Rosyjskie siły powietrzne straciły co najmniej 90 samolotów i helikopterów, odkąd Rosja rozszerzyła swoją inwazję na Ukrainę w lutym” – twierdzą przedstawiciele wywiadu.

Odnotowano, że Rosja poniosła część tych strat w tym tygodniu na lotnisku w Krymie. „Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zostało zniszczonych lub unieruchomionych. Inny rosyjski sprzęt i obiekty na lotnisku również zostały poważnie uszkodzone” – poinformowały kanadyjskie siły zbrojne.

Zauważa się przy tym, że straty w bazie lotniczej “Saki” prawdopodobnie natychmiast osłabią zdolność Rosji do prowadzenia operacji powietrznych nad okupowanymi terytoriami południowej Ukrainy i północno-zachodniej części Morza Czarnego.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w środę w swoim codziennym raporcie o szacowanych stratach przeciwnika, że w ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła aż 9 samolotów wojskowych. W sumie rosyjskie straty od początku wojny w tym rodzaju sprzętu oceniono na 232 sztuki.

Ukraiński Sztab Generalny nie wskazał, w jakich okolicznościach Rosjanie mieli stracić owych 9 maszyn, jednak na profilu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych zasugerowano, że stało się to w bazie “Saki” na Krymie, gdzie doszło do serii eksplozji.

“SAKI! Minus dziewięć samolotów okupantów” – napisano na profilu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych, komentując raport Sztabu Generalnego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply