Straż graniczna Kalifornii otrzymała nakaz natychmiastowej deportacji nielegalnych migrantów posiadających obywatelstwa Uzbekistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Mołdawii i Gruzji.

Informację taką podał we wtorek portal Fergana zajmujący się państwami Azji Środkowej, powołując się na artykuł “New York Post”. Zaznacza się w nim, że natychmiastowa deportacja będzie dotyczyć wyłącznie dorosłych cudzoziemców z sześciu krajów wymienionych powyżej. Tymczasem nielegalni imigranci z ponad 100 innych krajów „półkuli wschodniej”, która obejmuje Afrykę, Azję, Australię i Europę, będą po zatrzymaniu zwalniani wraz z wyznaczenie terminu postępwania w ich sprawie.

Jednak telewizja Fox News twierdzi, że zarządzenie dotyczy wyłącznie sektora granicy San Diego, który jest obecnie odcinkiem najbardziej obleganym przez nielegalnych migrantów, jak twierdzi Fergana.

Na początku czerwca prezydent USA Joseph Biden podpisał zarządzenie wykonawcze zabraniające udzielania azylu migrantom, którzy przybyli nielegalnie z Meksyku. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, aż średnia liczba aresztowań nielegalnych imigrantów przez siedem kolejnych dni będzie mniejsza niż 1,5 tys. dziennie. Jak zauważa „New York Post”, nowe ograniczenia nie przestraszyły migrantów: w miniony weekend amerykańska straż graniczna zarejestrowała na południowej granicy ponad 10 tys. nielegalnych migrantów.

Fergana przytoczyła w tym kontekście informacje z najludniejszego państwa Azji Środkowej. W ostatnich miesiącach środki masowego przekazu Uzbekistanu coraz częściej donoszą o zatrzymaniach obywateli, którzy obiecują Uzbekom pomoc w nielegalnym przedostaniu się do Stanów Zjednoczonych przez Meksyk. Za swoje usługi żądają 15 tysięcy dolarów i więcej.

W roku podatkowym 2022 amerykańska służba celna i graniczna zidentyfikowała na granicy amerykańsko-meksykańskiej około 3,2 tys. obywateli Uzbekistanu – 4,5 raza więcej niż w 2021 r. (niecałe 700 osób). W okresie od października 2021 r. do października 2023 r. przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy ze Stanami Zjednoczonymi zatrzymano 13 624 zatrzymano obywateli Uzbekistanu, co dało temu państwu trzecie miejsce w rankingu krajów, z których przybyło najwięcej nielegalnych imigrantów. W listopadzie 2023 r. władze USA zdecydowały o niewpuszczaniu na terytorium kraju obywateli uzbeckich, którzy nielegalnie przedostali się do kraju z Meksyku.

Nacisk na południową granicę USA przybrał w roku bieżącym tak masowe rozmiary, że doprowadził do poważnego sporu między władzami centralnymi USA a władzami niektórych stanów. Rządzona przez Partię Demokratów Kalifornia jest państwem nie posuwającym się do bardziej radykalnych rozwiązań w celu zapobiegania nielegalnej imigracji.

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply