We wtorek NATO przedłużyło kadencję sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga o kolejny rok.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, we wtorek NATO przedłużyło kadencję sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga o kolejny rok. Stoltenberg, były premier Norwegii, jest liderem transatlantyckiego sojuszu od 2014 roku, a jego kadencja była już trzykrotnie przedłużana.

Decyzja o przedłużeniu jego kadencji do 1 października 2024 r. została podjęta przed szczytem przywódców NATO w Wilnie na Litwie w przyszłym tygodniu.

Stoltenberg powiedział, że jest zaszczycony tą decyzją. „Więź transatlantycka między Europą a Ameryką Północną zapewnia nam wolność i bezpieczeństwo od prawie 75 lat, a w bardziej niebezpiecznym świecie nasz Sojusz jest ważniejszy niż kiedykolwiek” – powiedział.

Prezydent USA Joe Biden i przywódcy innych krajów NATO również z zadowoleniem przyjęli tę decyzję.

„Dzięki swojemu stałemu przywództwu, doświadczeniu i osądowi Sekretarz Generalny Stoltenberg przeprowadził nasz Sojusz przez najważniejsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa europejskiego od czasów II wojny światowej” – powiedział Biden w oświadczeniu.

W oświadczeniu Białego Domu podano, że Biden rozmawiał we wtorek z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, aby omówić przygotowania do szczytu w Wilnie.

„Omówili szereg kwestii, które przywódcy rozważą na szczycie, w tym sposoby dalszego wzmocnienia Sojuszu” – czytamy w oświadczeniu.

Brytyjski dziennik The Telegraph przypomniał we wtorkowym materiale, że USA odrzuciły kandydaturę ministra obrony narodowej Wielkiej Brytanii Bena Wallace’a na stanowisko szefa NATO. Następcą Jensa Stoltenberga może zostać obecna szefowa KE Ursula von der Leyen – podkreśla medium. Jej kandydaturę ma forsować prezydent USA Joe Biden.

Dziennik zwraca uwagę, że von der Leyen pełniła w przeszłości stanowisko ministra obrony Niemiec.

The Telegraph podkreśla, że pełnione przez nią obecnie stanowisko szefowej Komisji Europejskiej można uznać za równorzędne ze stanowiskiem szefa rządu. Tymczasem USA wskazywały, odrzucając kandydaturę Wallace’a, że przeciw jego kandydaturze przemawia fakt, iż nigdy nie zajmował stanowiska premiera

Zobacz też: Stoltenberg nie zamierza przedłużać swojej kadencji

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply