Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, John Bolton, otrzymał 5 listopada, z rąk Syjonistycznej Organizacji Ameryki (ZOA), nagrodę “Obrońcy Izraela”.

Portal Mintpressnews informuje, że otrzymana nagroda jest m.in wynikiem kuluarowej gry politycznej prowadzonej przez Boltona i jego proizraelskich zwolenników. “Chociaż Bolton otrzymał w przeszłości kilka nagród od lobby izraelskiego z powodu silnej promocji polityki syjonizmu i polityki rządu Izraela, ta ostatnia nagroda jest godna uwagi, ponieważ ZOA jest w dużej mierze odpowiedzialna za nominację Boltona na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w ramach administracji Trumpa. Począwszy od sierpnia 2017 r., ZOA – pod przewodnictwem swojego szefa, Mortona Kleina – kierowało kampanią mającą na celu usunięcie byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Herberta McMastera ze stanowiska po tym, jak zaatakował McMastera z powodu jego ‘antyizraelskich’ opinii, a w szczególności za jego poparcie dla Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA), czyli irańskiego porozumienia nuklearnego” – podaje portal.

Portal informuje dalej, że kasygnowy magnat żydowskiego pochodzenia, Sheldon Adelson, odegrał istotną rolę w przekonaniu Trumpa, aby ten nominował Boltona jako następcę McMastera.

“Od czasu swojego powołania na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w kwietniu, Bolton promuje i pomaga w realizacji założeń polityki od dawna popieranej przez Adelsona i ZOA (którą Adelson pomaga finansować) oraz inne powiązane organizacje. Pod wpływem Boltona prezydent Trump jednostronnie wycofał USA z JCPOA i nałożył uciążliwe sankcje na Iran, co nieproporcjonalnie dotknęło irańską ludność cywilną. Sekretarz stanu Mike Pompeo oświadczył niedawno, że irańscy przywódcy będą musieli się ugiąć się, jeśli ‘chcą, aby ich obywaele mieli co jeść’, podkreślając fakt, że w zasadzie to naród irański jest celem amerykańskich sankcji. Ponadto Bolton wykorzystał swoją funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, aby popierać inne niepokojące strategie na Bliskim Wschodzie, korzystne dla Izraela, takie jak kontynuacja i rozszerzenie okupacji Stanów Zjednoczonych na około 30 procent terytorium Syrii” – informuje Mintpressnews.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że żona Adelsona, Miriam Adelson, otrzyma 16 listopada najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, tj. Medal Wolności.

kresy.pl / mintpressnews

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply