Jakubiak: nie damy zapomnieć o Wołyniu i tragedii polskiej

Poseł Marek Jakubiak z klubu Kukiz’15 uważa, że w sprawie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w Polsce powinno się mówić jednym głosem, nazywając zbrodnię po imieniu.

W programie „Polityka przy kawie” poseł Marek Jakubiak (Kukiz’15, Stowarzyszenie Endecja) powiedział, że w polskiej polityce unika się tematu ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

„Pytam się, czy sprzedajemy mięso do Ukrainy? Nadal jest embargo. O jakich my relacjach z Ukrainą mówimy? Gospodarczych? Wojskowych? Retoryka jest taka, że gdy ktoś mówi o Ukrainie własnym głosem, jest problem, ale nie między Polakami i Ukraińcami, bo w Polsce żyje milion Ukraińców i nikt im tego nie wytyka. Problem jest w relacjach między rządami”– mówił Jakubiak na antenie TVP.

Poseł przypomniał, że członek ukraińskiego rządu, w którym doradcą jest m.in. Leszek Balcerowicz stwierdził: „niech Polacy nam udowodnią dlaczego mamy przepraszać za rzeź ukraińską”.

„To ja przypomnę tylko, że nie mówimy o 60, ale o 160 tysiącach dzieci, kobiet, niewinnych sąsiadów. Wystarczy „przepraszam”, ale Ukraińcy są uparci”– tłumaczył Jakubiak. Dodał, że jeśli w parlamencie dyskutuje się o tym, czy ukraińskie zbrodnie były ludobójstwem czy nie, to mamy do czynienia z interesami, które nie mają nic wspólnego z Polską. „Dla mnie jest to punkt, o którym powinno się w Polsce mówić jednym głosem”– powiedział. „Nie damy zapomnieć o Wołyniu i tragedii polskiej– mówił poseł.

Jak informuje TVP Info, 7 lipca przed Sejmem ma odbyć się manifestacja środowisk narodowych i kresowych, której uczestnicy będą apelować o zajęcie się przez większość rządzącą projektem ustawy klubu Kukiz’15, uznającym zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na Polakach za ludobójstwo. Posłowie tego klubu chcą, by dzień 11 lipca ogłoszono Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na polskich obywatelach. Zgodnie z decyzją Sejmu z 2013 roku, państwo polskie uznaje rzeź wołyńską za „czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa”. Do wzięcia udziału w demonstracji zachęcał w swojej wypowiedzi Marek Jakubiak.

Przeczytaj również:

Ukraiński dziennikarz: Ukraińcy uciekną z Polski po przyjęciu uchwały o 11 lipca

Szef ukraińskiego IPN: List polskich parlamentarzystów to jednostronne oskarżenia

Szef ukraińskiego IPN: mówienie o ludobójstwie na Wołyniu to wspieranie Rosji

PiS złożył nowy projekt uchwały ws. Ludobójstwa ustanawiający święto 11 lipca

TVP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz