Jaka polityka wobec Rosji?

Polska polityka wobec Rosji powinna być w jak największym stopniu włączona w politykę Unii Europejskiej – uważają uczestnicy debaty „Jaka polityka wobec Rosji?”. W Warszawie odbyła się konferencja dotycząca między innymi stosunków polsko-rosyjskich.

W rozmowie z IAR profesor Adam Rotfeld, wiceprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych powiedział, że trzeba zmienić podejście do polityki zagranicznej i szukać partnerów w Unii do prowadzenia dialogu ze Wschodem. Jego zdaniem, jeżeli Polska chce skutecznie oddziaływać na Rosję i całą Europę Wschodnią, musi mieć wsparcie znaczących krajów unijnych.

Dyrektor Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk uważa, że najważniejszym partnerem Warszawy powinien być Berlin. Jak podkreśla, Polska i Niemcy mogą wspólnie kreować politykę wobec Rosji. Ekspert zaznacza, że Polska powinna również podejmować działania zmierzające do tego, by Rosja rozmawiała na tematy polityczne z Unią Europejską jako całością, a nie wybierała sobie partnerów wśród krajów Wspólnoty.

Natomiast redaktor naczelny dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” Andrzej Brzeziecki zwraca uwagę, że Warszawa powinna uczestniczyć we wszystkich unijnych projektach skierowanych do krajów Europy Wschodniej. Jednym z nich jest Partnerstwo dla Modernizacji, niemiecki projekt skierowany na unowocześnianie Rosji.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz