Izraelskie minister obrony, Avigdor Lieberman, uznał w czwartek istniejące status quo w Syrii.

Jak powiedział Lieberman, „Z naszej perspektywy sytuacja powraca do tego okresu, który istniał przed wojną domową, co oznacza, że istnieje prawdziwy adres, ktoś odpowiedzialny i centralna władza”. Słowa szefa izraelskiego MON oznaczają, że Izrael de facto uznaje władzę Baszara Asada nad Syrią, pomimo dwuznacznej polityki z ostatnich kilku lat wydającej się sprzyjać rebeliantom wspieranym przez Zachód i niektóre arabskie państwa Bliskiego Wschodu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W poniedziałek, Damaszek odzyskał kontrolę nad granicą z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan po raz pierwszy od siedmiu lat. Nastąpiło to krótko po tym, jak władze izraelskie poinformowały, że zestrzeliły syryjski samolot, twierdząc, że przekroczył strefę buforową na Wzgórzach Golan i ostrzegły równocześnie siły irańskie wspierające Asada przed wysyłaniem sił do tej strefy granicznej. „Nie szukamy tarć, ale jesteśmy gotowi zareagować na jakąkolwiek prowokację i każde wyzwanie” – dodał Lieberman.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rebelianci wciąż kontrolują znaczne terytorium w północnej Syrii, głównie wzdłuż granicy tureckiej. Chodzi o północne prowincje Aleppo i większość prowincji Idlib.

kresy.pl / cnbc

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz