Izraelczycy aresztowali we wrześniu 341 Palestyńczyków, w tym 32 dzieci i trzy kobiety – ujawniły w środę lokalne organizacje praw człowieka. Powszechną praktyką są “areszty administracyjne”, które pozwalają na przetrzymywanie więźniów przez czas nieokreślony.

W swoim wspólnym raporcie Addameer Prisoner Support and Human Rights Association, Komisja ds. Zatrzymanych i Byłych Więźniów oraz Wadi Hilweh Centre we Wschodniej Jerozolimie poinformowały , że wśród aresztowanych było 117 Palestyńczyków z Jerozolimy, 80 z Hebronu, 25 z Ramallah i 15 z Gazy. Reszta pochodziła z innych rejonów okupowanego Zachodniego Brzegu.

CZYTAJ TAKŻE: ONZ: Palestyńczycy żyją w bezprecedensowym ubóstwie. Przez blokadę Strefy Gazy muszą szukać żywności w śmieciach

„W izraelskich więzieniach przebywa około 4400 palestyńskich więźniów”, wskazano w raporcie, „w tym 39 kobiet, 155 dzieci i 350 objętych administracyjną polityką zatrzymań”. Tak zwane areszty administracyjne pozwalają Izraelowi na przetrzymywanie Palestyńczyków w więzieniach na czas nieokreślony, bez postawienia im zarzutów ani rozpoczęcia procesu.

O Mahera al-Akhrasa uwięzionego właśnie w ten sposób upomniało się Amnesty International.

Władze izraelskie powinny natychmiast uwolnić zagrożonego śmiercią Mahera al-Akhrasa, który podjął strajk głodowy. Od 79 dni (strajk wciąż trwa – to już 84 dni – red.)  od aresztowania w dniu 27 lipca al-Akhras prowadzi strajk głodowy w proteście przeciwko jego aresztowaniu administracyjnemu. Jest przetrzymywany bez zarzutów ani procesu – napisała organizacja na Twitterze.

Maher al-Akhras, lat 49, ma sześcioro dzieci. Ogłosił, że zakończy strajk głodowy dopiero po natychmiastowym uwolnieniu. Jego obecny areszt administracyjny ma się zakończyć 26 listopada 2020 r. Jego życie jest w rękach władz izraelskich – dodano.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zamierza skonfiskować 3000 akrów ziemi w okupowanej Dolonie Jordanu

Areszt administracyjny (AD) to procedura, która pozwala izraelskim siłom okupacyjnym na przetrzymywanie więźniów na czas nieokreślony w oparciu o  tajne informacje bez stawiania im zarzutów lub postępowania przed sądem. Zatrzymany ani jego prawnik nie mogą uzyskać dostępu do tajnych informacji lub dowodów, a zgodnie z izraelskimi rozkazami wojskowymi administracyjny nakaz zatrzymania może zostać przedłużony na czas nieokreślony. Sąd wydaje nakaz aresztowania administracyjnego na maksymalny okres sześciu miesięcy z możliwością przedłużenia.

Palestyńczycy byli poddawani aresztom administracyjnym od początku izraelskiej okupacji w 1967 r. i wcześniej, w ramach mandatu brytyjskiego. Częstotliwość stosowania aresztu administracyjnego wahała się w czasie okupacji i stale rośnie od wybuchu drugiej intifady we wrześniu 2000 roku.

W przeddzień drugiej intifady w Izraelu przetrzymywano 12 Palestyńczyków w areszcie administracyjnym. Zaledwie dwa lata później, na przełomie 2002 i 2003 roku, w areszcie administracyjnym przebywało ponad 1000 Palestyńczyków. W latach 2005–2007 średnia miesięczna liczba zatrzymanych administracyjnie Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael utrzymywała się na stałym poziomie około 765. Od tego czasu, gdy sytuacja w terenie się ustabilizowała, a przemoc zmniejszyła się, liczba więźniów administracyjnych ogólnie spada każdego roku.

Kresy.pl / middleeastmonitor.com / timesofisrael.com / addameer.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply