W środę władze izraelskie ograniczyły strefę połowu dla palestyńskich rybaków o 11 km. Jako powód podają wypuszczanie płonących balonów przez Palestyńczyków, które niszczą tereny na południu Izraela.

Tel Awiw twierdzi, że palestyńscy bojownicy wypuszczają coraz więcej płonących balonów, a także balonów z materiałami wybuchowymi, które wywołują pożary siejące zniszczenie wśród izraelskich upraw.

Na początku miesiąca doszło do największej w przeciągu pięciu lat eskalacji między Żydami, a Palestyńczykami. Ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela około 700 pocisków rakietowych. W wyniku czego zginęło czterech Izraelczyków. Izrael podjął akcję odwetową, w wyniku której życie straciło 25 Palestyńczyków, w tym 10 bojowników Hamasu, organizacji kontrolującej terytorium Strefy Gazy od przeszło 12 lat.

Sytuacja uspokoiła się po wejściu w życie rozejmu, o którym pisaliśmy wcześniej na naszym portalu. Według nieoficjalnych informacji w zawarciu rozejmu pośredniczył Egipt. Żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła zawarcia zawieszenia broni, lecz korespondent AFP w Gazie doniósł, że od domniemanej godziny rozejmu  na strefę nie było żadnego izraelskiego nalotu. Nieoficjalnie rozejm potwierdzili przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dzihadu oraz Egiptu. Izrael ponownie miał obiecać, że złagodzi blokadę palestyńskiej enklawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Izraelska telewizja poinformowała w poniedziałek wieczorem, że negocjatorzy Izraela i Hamasu porozumieli się w kwestii sześciomiesięcznego zawieszenia broni. Obie strony zdementowały jednak tę informację.

Od marca 2018 roku Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem. Żądają oni zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź, z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

PRZECZYTAJ TAKŻE : Masakra w strefie Gazy – Turcja odwołuje swojego ambasadora.

PAP/rmf24.pl/Haaretz
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz