Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w sobotę pociski balistyczne dalekiego zasięgu w kierunku Oceanu Indyjskiego poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej w Iranie przeprowadził w sobotę ćwiczenia strzelania pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu. Pociski zostały wystrzelone w kierunku Oceanu Indyjskiego.

Ćwiczenia, odbywały się w centralnym regionie pustynnym. Dzień wcześniej na tym samym obszarze testowano rakiety balistyczne ziemia-ziemia i lokalnie wyprodukowane drony.

Zobacz też: Iran zabrania testowania zagranicznych szczepionek na obywatelach kraju

„Jednym z najważniejszych celów naszej polityki obronnej jest użycie pocisków balistycznych dalekiego zasięgu przeciwko okrętom wojennym wroga, w tym lotniskowcom i okrętom wojennym” – powiedział dowódca Gwardii, generał dywizji Hosejn Salami.

Za pomocą tych pocisków, które mają zasięg 1800 kilometrów „możemy teraz uderzać w ruchome cele w oceanie” – przekonywał

Szef sztabu generał Mohammad Baqeri powiedział, że chociaż Iran „nie ma zamiarów ofensywnych”, teraz będzie w stanie „zareagować na wszelkie wrogie i złośliwe działania w jak najkrótszym czasie”.

W środę Iran przetestował pocisk morski krótkiego zasięgu w Zatoce Perskiej, a na początku tego miesiąca odbyły się ćwiczenia, które obejmowały szeroką gamę dronów produkowanych w kraju.

Iran ma jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, traktując je jako siłę odstraszającą i odwetową przeciwko Stanom Zjednoczonym i innym przeciwnikom na wypadek wojny.

Od 2018 roku, kiedy Trump porzucił umowę nuklearną Iranu z mocarstwami światowymi i przywrócił surowe sankcje wobec Teheranu, dochodzi do okresowych konfrontacji między siłami zbrojnymi Iranu a siłami USA w Zatoce Perskiej. Prezydent elekt Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone przyłączą się ponownie do porozumienia nuklearnego, „jeśli Iran wróci do ścisłej kontroli”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply