IPN nawiązał współpracę z instytutem Wiatrowycza


Instytut Pamięci Narodowej nawiązał współpracę z kierowanym przez negacjonistę ludobójstwa na Wołyniu Wołodymyra Wiatrowycza Ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej.

Poinformował o tym sam Wiatrowycz na swojej stronie na portalu Facebook, dodając że spodziewa się, iż „teraz o przeszłości naszych narodów więcej mówić będą historycy, a politycy będą mieli więcej czasu, żeby skupić się na przyszłości”.

Wiatrowycz umieścił też fragment pozytywnej odpowiedzi na swoją propozycję współpracy, jaką otrzymał od prezesa IPN Łukasza Kamińskiego:

Urodzony w 1977 roku we Lwowie Wołodymyr Wiatrowycz od młodych lat był związany z ukraińskim ruchem nacjonalistycznym, m.in. z Młodzieżowym Kongresem Nacjonalistycznym (MNK), młodzieżówką OUN-Bandery.

W roku 2002 stanął na czele powołanego z inicjatywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej) – Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego (CDWR), instytucji, która otrzymała za zadanie propagowania na Ukrainie pozytywnego, propagandowego obrazu OUN-UPA.

Zachodnioeuropejscy historycy specjalizujący się w tematyce ukraińskiego nacjonalizmu, jak Per Rudling, wprost określają założony przez Wiatrowycza CDWR jako „przybudówkę OUN-Bandery”

Gdy pod koniec swojej kadencji prezydent Wiktor Juszczenko politycznie zbliżył się do środowisk banderowskich, Wiatrowycz objął funkcję dyrektora Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Po zakończeniu kadencji Juszczenki został odwołany.

Powołane przez Wiatrowycza Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego kreuje na Ukrainie jednostronny, nieomal hagiograficzny obraz Ukraińskiej Powstańczej Armii jako „armii nieśmiertelnych” (tytuł jednej z książek opublikowanych przez CDWR). Wydało dotąd kilkadziesiąt publikacji, zarówno mających uchodzić za naukowe, jaki i popularyzatorskich, nakierowanych na masowego odbiorcę.

Sam Wiatrowycz często wypowiada się w ukraińskich mediach na temat ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, negując odpowiedzialność UPA za jego przeprowadzenie i określając je mianem „wojny polsko-ukraińskiej”.

Po wydarzeniach na Majdanie i zmianie rządu na Ukrainie, premier Arsenij Jaceniuk powołał go 23 marca 2014 roku na funkcję prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wepwawet
  wepwawet :

  Ciekawe, z zamieszczonych informacji wynika, że człowiek ten będzie niejako sędzią we własnej sprawie. Rozmawiać warto ze wszystkimi, jednak gdy zauważy się jakiekolwiek próby oszustwa lub mataczenia należy albo dać po łapach, albo podziękować za rozmowę. Określnie „wojna polsko-ukraińska” wydaje się być jednak nadużyciem, choć może są na to jakieś przekonujące dowody.

 2. ka9q
  ka9q :

  Jestem bardzo sceptyczny co do przebiegu szczerej współpracy i przewiduję, że nasi historycy nic specjalnego nie dostaną o ludobójstwie na Wołyniu za to sporo rzeczy ukraińscy dowiedzą się o akcji ,,Wisła”.
  Niestety przypuszczam też że ten drugi aspekt zostanie bardzo nagłośniony na Ukrainie.
  Nie wiem czy to był rozsądny krok i nie wiem jak wygląda pismo określające ramy współpracy w tym względzie mam niestety negatywne odczucia. Jak będzie zobaczymy.

 3. jaroslaus
  jaroslaus :

  Nawiązując to mojego w/w postu to ze strasznych ciekawostek – wielu z was zapewne nie wie, ale żydowskie ścierwa z UB i banderowcy całkiem dobrze sobie poczynali. Po Akcji Wisła kiedy skurwiele banderowscy zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane to nie mieli już swoich band, a zdarzało się, że trafiali na Polaków z Kresów lub z Małopolski, którzy ich znali i dobrze wiedzieli co robili. Byli tam też Akowcy co dla rezunów nie było dobre. Aby chronić swoje truchła biegli do żyda z UB, a żyd aby tylko Polakom zaszkodzić takiego rezuna wykorzystał. Trafiali więc do różnych środowisk w tym na uniwersytety. Dzisiaj więc część kadry na uniwersytetach na Ziemiach Odzyskanych to albo rezuni albo ich uczniowie. Ojciec mojej Dziewczyny jest profesorem na Uniwersytecie Zielonogórskim i tam na wydziale historii właśnie siedzą krypto banderowcy. Moja Dziewczyna chodziła nawet z ich bachorami do szkoły i nie było to tajemnicą, że są Ukraińcami. Takie rezuńskie ścierwo siedzi na tych wydziałach i prócz tego, że pierze mózgi na wykładach to pisze „podręczniki” szkolne. Na początku 2013r. prof. Nowak nagłośnił sprawę podręcznika z Operonu napisanego przez „naukowców” z UZ jako wyjątkowo kłamliwego w kwestii naszej historii (gdzieś był o tym artykuł w Internecie). Autorami byli oczywiście Ukraińcy z tamtego wydziału. Puentą jest tutaj wniosek, że rezun infekujący polskie instytucje to nie jest jakaś abstrakcja – tylko realny problem.

 4. wepwawet
  wepwawet :

  To co pisze Szanowny Użytkownik jaroslaus jest przerażające. Niestety to prawda, czerwoni rozgrywali antypolsko nastawioną ludność ukraińską do osłabienia tego kraju i narodu. Dlatego też zamiast deportować ich na Ukrainę, wysłali na zachód. Wygląda na to, że aby ten kraj wyszedł na prostą trzeba przeprowadzić deukrainizację, wśród przedstawicieli administracji, władz lokalnych, a nawet sejmu. Jednak w obecnej sytuacji jest to mało możliwe… jak się właśnie dowiedziałem, że około „89% Polaków popiera wstąpienie Ukrainy do Unii…” OO Te nasze stosunki z Ukrainą są na zasadzie nieodwzajemnionej miłości lub też obecni politycy lubią być ulegli i bici po głowie przez swoją domine Ukrainę.

  • uri
   uri :

   Ten post, jako nawołujący do nienawiści na tle narodowościowym zgłaszam do redakcji. Zachowuję również kopię. „Deukrainizacja” – masz problemy z głową?! Każdy obywatel RP niezależnie od narodowości ma zapewnione Konstytucją RP pełne prawa obywatelskie, w tym do zajmowania wszelkich urzędów, z urzędem Prezydenta RP na czele!

   • wepwawet
    wepwawet :

    Jeśli ludzie zaprzeczają podstawowym faktom – a takim są zbrodnie UPA na Ukrainie – oznacza to, że nie działają oni na dla pojednania obu narodów. Ja do nienawiści nie zachęcam, to u was wykrzykują „smert woroham” o rzeźników nazywają bohaterami. Chcę żyć w spokoju bez strachu przed desantem ukraińskich nacjonalistów. Pozdrowienia dla mojego „ukraińskiego brata”.

    • zagonczyk_19
     zagonczyk_19 :

     Wepwawet). Już niedługo odejdzie z MSZ pan zdradek razem z całą ekipą , lub nawet wcześniej przeprowadzi ewakuację do UE . Przyjdzie czas rozliczenia za popieranie anty Polskich działań w tym popierania jawnie faszystowskiej organizacji ZUwP. i gadzinówki ,,nasze diło” z pieniędzy polskich podatników . (nie każdy Ukrainiec to banderowiec.) Może dotyczy to tych ze Wschodniej ukrainy tej która była republiką sowiecką Na Zachodniej wszyscy popierają bandytów jeśli nawet jest znikoma ilość tych którzy nie popierają to oni milczą ze strachu co w pełni uprawnia pana do stosowania przez Pana określeń które Pan wyraził.Prawda jest taka że, ukraińcy mobilizują wszystkie siły żeby odtworzyć zbrodnicze struktury banderowskiej upa. Tutaj są dowody http://www.nasze-slowo.pl/ .A tutaj dalsza część http://www.los.org.pl/index.php?glowna=projekt_2_ankiety. Pozdrawiam.

   • wepwawet
    wepwawet :

    Choć to fakt, przesadziłem się z określeniem, wszak nie każdy Ukrainiec to banderowiec. Debanderyzacja (utworzone od Denazyfikacji, zresztą dość blisko banderowcom do swych ideologicznych idoli) polskiego życia publicznego to zdecydowanie to o co mi chodziło.

    • jaroslaus
     jaroslaus :

     Wepwawet – widzisz, to tak jak w UK albo we Francji gdzie kolorowi najgłośniej krzyczą o prawach obywatelskich i równouprawnieniu, by w ostateczności i tak rozprawić się z tubylcami wedle reguł swojej „cywilizacji”. Ty akurat zostałeś oskarżony o myślozbrodnię, ale nie bój się, chodź na wybory, przekonuj wytrwale innych jak mają głosować a w końcu wyjdziemy na prostą. To tak jak z ciężką chorobą – ona nie da się tak łatwo zwalczyć, ale damy radę.

     • wepwawet
      wepwawet :

      Wepwawet myślozbrodniarz… Skoro już zostałem zlokalizowany przez mojego „ukraińskiego brata” uri’ego to chyba przyjdzie mi jedynie czekać na wykonanie wyroku przez jakiegoś banderowca (o ile nie zdecyduje się uciec za granice). Albo jutro z rana (a może jeszcze dziś wieczorem) wpadnie do mnie oddział ABW, przyskrzyniając „największego siewcę nienawiści na tle narodowościowym w Polsce”. To dopiero będzie news… „Polak nawoływał do eksterminacji ludności ukraińskiej, w jego mieszkaniu znaleziono dwa noże kuchenne… widać poczynił staranne przygotowania ku spełnieniu swych gróźb. Podobno kontaktował się z kimś z Moskwy”. No to już po mnie – albo kula w łeb, albo życie w klatce. 🙁

   • zagonczyk_19
    zagonczyk_19 :

    uri: Banderowska swołoczy wynoś się z tego forum. ,,,Każdy obywatel RP niezależnie od narodowości ma zapewnione Konstytucją RP pełne prawa obywatelskie, w tym do zajmowania wszelkich urzędów, z urzędem Prezydenta RP na czele!” MA TAKŻE OBOWIĄZKI I DO NICH NALEŻY DBANIE O DOBRE IMIĘ RZECZPOSPOLITEJ ,A ŚCIERWO W SEJMIE OTWARCIE GŁOSZĄCE ŻE , NIENAWIDZI POLSKI ,ODPOWIE PRZED SĄDEM Z K.K. DO KOŃCA KADENCJI JUŻ NIEWIELE ZOSTAŁO PRZYJDZIE CZAS PODSUMOWANIA ANTYPOLSKIEJ DZIAŁALNOŚCI I BYĆ MOŻE DYWERSJI.