Inspektorat Uzbrojenia informuje o postępach programu „Gryf”

Program pozyskania bez­za­ło­gowców śred­niego zasięgu Gryf, notujący opóźnienia, oficjalnie wkracza w kolejny etap.

W poniedziałek Inspektorat Uzbrojenia poin­for­mo­wał o zakoń­cze­niu fazy ana­li­tyczno-kon­cep­cyj­nej pro­gramu pozy­ska­nia bez­za­ło­gowy apa­ra­tów lata­ją­cych klasy taktycznej śred­niego zasięgu Gryf. Oznacza to, że pro­jekt wkro­czył w kolejny etap prac.

Jak podano, prace zwią­zane z zaku­pem są pro­wa­dzone zgod­nie z zało­żo­nymi ter­mi­nami, zawartymi w nie­jaw­nych doku­men­tach pla­ni­stycz­nych Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

O tym, że faza analityczno-koncepcyjna ws. programu Gryf została zakończona, informowano pod koniec lipca br. Mówił o tym wówczas mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia. Zwracano jednak uwagę, że bez względu na dalszy rozwój prac, utrzymanie terminów, które MON ogłosił w Sejmie w marcu 2018 roku, z pewnością nie będzie możliwe.

Program Gryf to jeden z dwóch waż­nych pro­jek­tów roz­bu­dowy poten­cjału roz­po­znaw­czego Wojska Polskiego, obok planów pozyskania bez­za­ło­go­wych apa­ra­tów lata­ją­cych klasy MALE Zefir. Ten jednak wciąż znajduje się w fazie ana­li­tyczno-kon­cep­cyj­nej. „Gryf” budzi też zain­te­re­so­wa­nie licz­nych pod­mio­tów oferujących bez­za­ło­gowce tej klasy. Dotychczasowe ini­cja­tywy dotyczyły m.in. nawią­za­nia współ­pracy pomię­dzy Grupą WB i Thales ws. dronów Watchkeeper oraz kooperacji między Polską Grupą Zbrojeniową i izraelskim Elbit Systems ws. Hermes 450 (na bazie którego opracowano Watchkeepera). W obu przy­pad­kach była mowa o połą­cze­niu tech­no­lo­gii i roz­wią­zań zagra­nicz­nych z poten­cja­łem polskiego sek­tora obron­nego.

W marcu 2018 roku wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz mówił o pozyskaniu sześciu systemów (każdy byłby złożony z 4 płatowców oraz systemu kierowania, a także obróbki danych) w latach 2020-2022. Pozyskanie kolejnych sześciu miałoby być możliwe w późniejszym okresie. Wspomniane maszyny mają być wykorzystywane na poziomie dywizji.

Założonych terminów nie uda się utrzymać także w kwestii maszyn Zefir, należących do klasy MALE (ang. Medium Altitude – Long Endurance). Ministerstwo Obrony Narodowej planowało pozyskanie dwóch zestawów (każdy po 3 płatowce) do roku 2022. Kolejne dwa miałyby zostać ewentualnie pozyskane po tym terminie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kontekście uzbrojenia zaznaczano, że w przypadku systemu Gryf, ze względu na masę przenoszonego uzbrojenia, będzie to prawdopodobnie specjalnie przeznaczona dla niego amunicja precyzyjna.

W omawianym temacie warto przypomnieć, że np. pozyskane przez Ukrainę nowoczesne tureckie drony rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2, które pokazały swą skuteczność m.in. w Syrii, odbywały już loty szkoleniowe oraz brały udział w manewrach. Polska wciąż nie posiada analogicznych bezzałogowców, a jak wskazuje opisywana sprawa, dotyczące ich programy notują duże opóźnienia.

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply