Ile jest Polaków na Litwie? Spis powszechny

Na Litwie dobiega końca elektroniczny spis ludności. Ze wstępnych danych wynika, że wzięło w nim udział około pół miliona osób, czyli blisko 15 procent mieszkańców kraju.

Elektroniczny spis trwał dwa tygodnie. Drugi etap spisu rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 9 maja. W tych dniach osoby, które nie wypełniły formularzy samodzielnie, będą odwiedzane przez rachmistrzów. Ostatni spis ludności odbył się na Litwie 10 lat temu.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która jako pierwsza drogą elektroniczną wypełniła formularz, jest zdania, że obecny spis może określić dalszy rozwój kraju. Podczas powszechnego spisu ludności należy odpowiedzieć na pytania, dotyczące między innymi narodowości, języka ojczystego, miejsca pracy i wykształcenia.

Według danych z poprzedniego spisu, Litwa ma prawie 3,5 miliona mieszkańców. Około 6 procent populacji stanowi mniejszość polska – to przeszło 230 tysięcy obywateli Litwy. Od 2001 roku nie było na Litwie obiektywnych i dokładnych danych dotyczących liczebności ludności polskiej. Przypuszcza się, że jest to ciągle największa mniejszość narodowa na Litwie.

IAR/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz