We wtorek Sąd Najwyższy Holandii uniewinnił lekarkę, która była oskarżona o zabójstwo, ponieważ dokonała eutanazji kobiety z demencją. “Eutanazja może być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli” – orzekł sąd.

Decyzja sądu jest związana ze sprawą z 2016 roku – śmiercią 74-letniej kobiety chorującej na Alzheimera – poinformował portal “BBC”. Wsypano jej do kawy środki usypiające, aby móc dokonać eutanazji. Kobieta ocknęła się jednak, w związku z czym córka musiała ją przytrzymywać do końca zabiegu. Lekarka przeprowadzająca eutanazję została oskarżona o zabójstwo, ponieważ holenderskie prawo przewiduje, że pacjent chcący umrzeć musi potwierdzić wolę dokonania eutanazji. Początkowo sprawa trafiła do sadu niższej instancji, który oczyścił lekarkę z zarzutów. Następnie była rozpatrywana przez Sąd Najwyższy Holandii, który we wtorek wyrok podtrzymał. “Eutanazja może być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli” – cytuje wyrok sądu portal “Ekai.pl”.

Zobacz także: Portugalski parlament przyjął legalizację eutanazji

Jak czytamy, w sądzie stronę lekarki poparła córka zmarłej, twierdząc że “ta jedynie uwolniła jej matkę z więzienia niefunkcjonującego umysłu, w którym się znalazła”. Przypomniała, że jej matka podpisywała wcześniej tzw. testament biologiczny, pozwalający na przeprowadzenie eutanazji. “Kobieta zastrzegła sobie jednak, że o tym, czy i kiedy do tego dojdzie zadecyduje w późniejszym czasie” – czytamy. Decyzja została jednak podjęta za nią.

Holenderskie prawo pozwala na dokonywanie eutanazji w przypadku, gdy pacjent świadomie wyraził na to zgodę.

Portal podaje, że w związku z wyrokiem sadu, środowiska liberalne w Holandii świętują “eutanazyjny sukces”. Środowiska pro-life uważają z kolei wyrok za łamiący podstawowe prawa i wolności pacjenta.

Zobacz także: Hiszpania: Legalizacja eutanazji coraz bliżej. Zdecydowana reakcja Kościoła

bbc.com / ekai.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply