Inspiracją dla Basków dla referendum ws. niepodległości, które odbędzie się 5 listopada tego roku, jest plebiscyt do jakiego ma dojść w Katalonii.

Dzisiaj przez ulice stolicy Kraju Basków, Bilbao baskijski przeszedł marsz poparcia dla referendum niepodległościowego w Katalonii. Przekazano także szczegóły zaplanowanego na 5 listopada głosowania na rzecz niepodległości Kraju Basków.

Plebiscyt który odbędzie się w Kraju Basków będzie miał charakter jedynie informacyjny. Nawet jeżeli zwyciężą w nim zwolennicy secesji nie doprowadzi on do żadnych skutków prawnych, a region nie ogłosi niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE: Setki tysięcy manifestantów domagało się niepodległości Katalonii [+VIDEO/+FOTO]

W sobotę chcemy zamanifestować nasze poparcie dla referendum Katalończyków. Niepokoją nas reakcje Hiszpanii wobec marzeń Katalończyków o głosowaniu. Dlatego jako obywatele zaprotestujemy przeciwko tego rodzaju autorytaryzmowi – oświadczyli w komunikacie liderzy baskijskiego ruchu niepodległościowemu.

Przeciw referendum w Katalonii ostro protestują władze centralne w Madrycie. Rząd wskazuje, że według orzeczenia hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego będzie ono ono nielegalne. We wrześniu TK uznał też za sprzeczny z hiszpańską konstytucją uchwalony przez kataloński parlament Akt Przejściowy. Określa on warunki, na których dojdzie secesja od Hiszpanii, jeżeli w referendum wygrają zwolennicy niepodległości.

W środę hiszpański prokurator generalny wydał polecenie prokuratorom w Katalonii, aby postawili w stan oskarżenia wszystkich burmistrzów tego regionu, którzy mają zamiar udostępnić lokale na plebiscyt. W razie niestawienia się ich przed prokuraturą, nakazał ich aresztowanie. Może to dotyczyć nawet 700 z niemal 950 katalońskich burmistrzów. Prokurator generalny zapowiedział również skierowanie do sądu pozwu przeciwko premierowi Katalonii oraz jego ministrom odpowiedzialnym za organizację referendum.

Posługujący się odrębnym językiem i posiadającym odmienną kulturę Baskowie trafili pod panowaniem Hiszpanii w XVI w. Pod koniec XIX w., po odebraniu im autonomii, wśród Basków nasiliły się tendencje niepodległościowe. Jej najbardziej radykalną formą była utworzona w 1959 r. organizacja ETA. W przeprowadzonych przez nią zamachach terrorystycznych śmierć poniosło ponad 820 osób, głównie policjantów i urzędników państwowych.

W marcu 2016 r. kierownictwo ETA przekazało, że zamierza rozbroić się oraz przekazać rządom Hiszpanii i Francji informacje na temat swoich magazynów broni.

kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply