Przez lata Teheran był jednym z czołowych sojuszników radykalnego palestyńskiego ugrupowania polityczno-wojskowego. Do rozłamu doszło na tle konfliktu w Syrii.

Hamas posiada profil islamistyczny toteż gdy wybuchł konflikt w Syrii, palestyński ruch wsparł niektóre salafickie ugrupowania zbrojne. Stało sie tak mimo tego, że zarówno Baszar al-Asad, jak wcześniej jego ojciec Hafiz, zapewniali Hamasowi oparcie w Damaszku. Polityka Hamasu doprowadziła do załamania się jego relacji nie tylko z Syrią, ale też czołowymi sojusznikami tego państwa – Iranem i libańskim ugrupowaniem polityczno-wojskowym Hezbollahem. Iran odciął swoje wsparcie materialne, które było istotne dla Hamasu rządzącego zamkniętą w izraelskiej blokadzie Strefą Gazy.

W czasie sobotnich obchodów 28 rocznicy powstania Hamasu jeden z jego liderów Mahmud Zahar wezwał „braci z Iranu do utorowania drogi dla odbudowania silnych więzi z palestyńskim ruchem oporu, w szczególności z Hamasem”. Zaprzeczał roli organizacji w syryjskim kryzysie twierdząc, że „Hamas nie był częścią koalicji jakie wytworzyły regionalne konflikty i kryzysy”.

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz