Sejm zajmie się w środę wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi (Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej). Komendant Główny Policji wnioskował o pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności z powodu naruszenia zasad ruchu drogowego.

W środę wieczorem Sejm rozpatrzy sprawozdanie komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych w kwestii wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 13 grudnia 2021 r. Chodzi o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie popełnione w dniu 2 października 2021 r. przez posła Grzegorza Brauna. Komisja regulaminowa zarekomendowała Sejmowi w lipcu uchylenie immunitetu Braunowi – przypomina PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Precyzuję: Sejm najpewniej uchyli mi immunitet dopiero jutro (w popołudniowym głosowaniu), dziś natomiast będę miał okazję skorzystać z prawa do wygłoszenia 'ostatniego słowa’ w tej kuriozalnej sprawie (późnym wieczorem, wiec pewnie do pustej sali” – przekazał poseł Grzegorz Braun w środę na Twitterze.

Szef Komisji przekazał, że sprawa ta dotyczy jazdy samochodem w miejscu niedozwolonym. „Policja chciała go ukarać mandatem, którego poseł nie przyjął, więc Komendant Główny Policji wystąpił do Sejmu o pozbawienie posła immunitetu” – powiedział Kazimierz Smoliński (PiS).

Dziewięć wcześniejszych wniosków o pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za wykroczenia dotyczyło nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek był.

Zobacz także: Kaczyński zapowiedział zniesienie immunitetów formalnych dla posłów, sędziów i prokuratorów

Omawiany wniosek dotyczy z kolei złamania zakazu jazdy w obu kierunku podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej parlamentarzysty w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Jeśli odpowiednia większość nie zostanie uzyskana, oznacza to podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Zobacz także: Kaczyński chce znieść immunitety parlamentarzystom i sędziom

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz