Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że merytoryczna współpraca z Polską jest bardzo dobra, a polityczna może poczekać. W wywiadzie dla opiniotwórczego magazynu IQ Grybauskaite oceniła jako bardzo dobre relacje polsko- litewskie w sferze ekonomicznej i handlowej.

„Cieszę się i sądzę, że powinniśmy z Polską współpracować tam, gdzie się nie spieramy – w NATO, w negocjacjach z Unią Europejską, w kwestii perspektywy finansowej nie widzę między nami zasadniczych różnic” – powiedziała Grybauskaite.
Według prezydent nieporozumienia w stosunkach polsko-litewskich wynikają z ambicji niektórych polityków, co nie jest korzystne dla obu krajów. „Kiedy się przepychamy i kłócimy, nie mamy dobrego wizerunku w przestrzeni międzynarodowej. Od wzajemnego zrozumienia i woli politycznej zależy czy te stosunki ulegną poprawie czy też nie” – zaznaczyła prezydent. Grybauskaite dadała, że jeżeli takiej dobrej woli i wzajemnych ustępstw zabraknie, zabraknie powrotu wzajemnego zaufania, to wtedy niech odbywa się współpraca tam, gdzie możemy się porozumieć, a tam gdzie tego nie ma – należy trochę poczekać.
Do trwającego od paru lat ochłodzenia stosunków polsko-litewskich przyczyniły się głównie różnice w ocenie sytuacji polskiej mniejszości na Litwie.

IAR/KRESY.PL
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz