Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Gruzji podejrzanych o włamanie do jednego z podgórskich mieszkań. Łupem złodziei padły wówczas gotówka i kosztowności o łącznej wartości 180 tys. złotych. 55-letni Gruzin został zatrzymany w lipcu 2022 roku, natomiast jego wspólnika poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymali niemieccy policjanci i w styczniu br. przekazali krakowskim funkcjonariuszom.

Na początku czerwca ub.r. miało miejsce włamanie do jednego z mieszkań na terenie Podgórza. Złodzieje ukradli wówczas gotówkę w wysokości 150 tys. złotych oraz warte około 30 tys. złotych ubrania i kosztowności. „Sprawą włamywaczy zajęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Zgromadzone informacje oraz zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady pozwoliły na wytypowanie potencjalnych sprawców przestępstwa. Policjanci ustalili, że za włamaniem mogło stać dwóch obcokrajowców. Pierwszy z nich, 55-letni obywatel Gruzji, został zatrzymany przez krakowskich kryminalnych w lipcu ub.r. we Wrocławiu. Prokurator zastosował wówczas wobec niego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru” – poinformowała policja w czwartkowym komunikacie.

„Krakowscy policjanci ustalili, że za tę kradzież z włamaniem może również odpowiadać 32-letni obywatel Gruzji. Funkcjonariusze uzyskali informację, że może on przebywać na terenie Niemiec, dlatego też zwrócili się do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze w Krakowie z wnioskiem o wydanie za podejrzanym Europejskiego Nakazu Aresztowania. W grudniu ub.r. poszukiwany mężczyzna został wylegitymowany i zatrzymany przez niemiecką Policję, a następnie w styczniu br. przetransportowany do Polski i przekazany krakowskim śledczym” – czytamy.

Mężczyźni odpowiedzą za kradzież z włamaniem. Grozi im 10 lat więzienia.

Sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Zobacz także: Gruzin świadczył usługi przewozowe. Trafił do aresztu za napaść seksualną

Pod koniec stycznia gliwiccy policjanci rozpracowali grupę Gruzinów, którzy kradli wartościowe przedmioty z otwartych samochodów. Działali oni nie tylko na Śląsku. Część z zatrzymanych poszukiwana była przez inne jednostki, a jeden miał zakaz przebywania w Strefie Schengen.

Niedawno warszawscy policjanci zatrzymali 31-letniego obywatela Gruzji. W grudniu ubiegłego roku dokonał serii kradzieży katalizatorów z samochodów osobowych. W aucie, którym poruszał się podejrzany policjanci znaleźli dziesięć katalizatorów ze śladami wcześniejszego wycięcia. Zatrzymany usłyszał już zarzuty związane z kradzieżami. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota stosując wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali dwóch Gruzinów podejrzanych o kradzież paliwa na kilku stacjach benzynowych – w Sierpcu, Rypinie oraz Brodnicy. Obaj usłyszeli zarzuty, na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec nich dwumiesięczny areszt tymczasowy. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Także w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zatrzymaniu  w Rawiczu obywateli Gruzji, którzy w godzinę okradli 4 miejscowe markety. W zainteresowaniu złodziei był głównie drogi alkohol, kradli oni również artykuły chemiczne. Grozi im 5 lat więzienia.

Pod koniec grudnia informowaliśmy, że policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali 39-latka, który usłyszał łącznie cztery zarzuty kradzieży. Obywatel Gruzji czterokrotnie okradł ten sam market. Jego łupem padły m.in. butelki whisky, piwa i kawy na łączną kwotę 3300 złotych. Mężczyzna za każdym razem kradł również koszyk sklepowy. Śledczy przedstawili mu zarzuty kradzieży, za które grozi mu do 5 lat więzienia.

Także w grudniu policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 4 obywateli Gruzji podejrzanych o kradzież kieszonkową. Moment przestępstwa nagrały kamery monitoringu. Pokrzywdzony w jednej chwili stracił portfel z pieniędzmi i dokumentami, policjanci odzyskali go kilka minut później. Jeden z zatrzymanych mężczyzn usłyszał także zarzut rozboju, został tymczasowo aresztowany. Za kradzież grozi im do 5 lat pozbawienia wolności, za rozbój do 10 lat więzienia.

Zwracaliśmy uwagę, że niedawno lubelscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Gruzji w wieku 27 i 33 lat. Mężczyźni wpadli podczas specjalnych działań wymierzonych przeciwko mieszkaniowym włamywaczom. Na chwilę obecną policjanci udowodnili im trzy przestępstwa, a łączne straty oszacowano na blisko 20 tysięcy złotych.

Także krakowscy policjanci zatrzymali w grudniu 31-letniego obywatela Gruzji podejrzanego o włamania do mieszkań na terenie Nowej Huty. Łupem złodzieja padły głównie pieniądze w polskiej i zagranicznej walucie oraz biżuteria o łącznej wartości ponad 160 tys. złotych.

W grudniu kutnowscy policjanci zatrzymali obywatela Gruzji, który w jednym z kantorów usiłował wymienić podrobione banknoty. 29-letni mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania wprowadzania do obiegu podrobionych banknotów, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu podejrzany najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Jak informowaliśmy, pod koniec listopada Gruzin próbował ukraść perfumy w drogerii na warszawskiej Pradze Północ. Ochroniarz chciał powstrzymać złodzieja, a ten wyciągnął nóż i go zaatakował. Obywatel Gruzji został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu 10 lat więzienia.

W lipcu w Warszawie zatrzymano dwóch obywateli Gruzji podejrzanych o kradzieże samochodów. Z kolei krakowska policja zatrzymała czterech Gruzinów trudniących się kradzieżą samochodowych katalizatorów, a także pasera – Polaka.

W czerwcu Gruzin przyłapany przez funkcjonariuszy Policji z Hajnówki na przewozie nielegalnych imigrantów usiłował zaatakować kijem bejsbolowym policjantkę.

Sąd Okręgowy w Łodzi skazał w maju 43-letniego obywatela Gruzji Mamukę K. na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał cudzoziemca winnym pobicia i zabójstwa łodzianki o imieniu Paulina. Mamuka K. będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 20 lat kary. W jej poczet zaliczono czas, który skazany spędził od 1 listopada 2018 roku w areszcie tymczasowym.

Także w maju br. zatrzymano 26-letniego obywatela Gruzji, który w jednym z marketów w Mianowicach dokonał kradzieży rozbójniczej przy użyciu noża.

Zobacz także: Służby rozbiły gang o charakterze zbrojnym złożony m.in. z Gruzinów i Ormian

malopolska.policja.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz