Rząd będzie mógł nałożyć podatek na wielkie sieci handlowe

Rząd Prawa i Sprawiedliwości spotkał się na początku kadencji ze sprzeciwem Komisji Europejskiej w sprawie specjalnego podatku mającego obciążyć wielkie sieci handlowe. Właśnie otworzyła się możliwość jego nałożenia.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało obłożenie wielkich sieci handlowych specjalnym podatkiem. Jednak możliwość taka została zablokowana trzy lata temu przez Komisję Europejską, która uznała taką daninę za niezgodną z zasadami unijnego wspólnego rynku. Jednak, jak informuje portal Money.pl, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że decyzja KE była bezprawna. Oznacza to, że władze Polski mogą zacząć pracę nad wprowadzeniem podatku dotyczącego wielkich korporacji handlowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal Money.pl podał, że orzeczenie unijnego Trybunału wywołało natychmiastową reakcję na giełdzie. Akcje właściciela siedzi sklepów Biedronka, holenderskiej korporacji Jeronimo Martins, której działalność w Polsce przynosi większość zysków, straciły aż 5% wartości spadając do ceny 13 euro za akcję. Tym samym handlowa korporacja straciła około 430 mln euro.

Traciły także inne spółki sektora handlu: Dino Polska Polska (spadek wartości akcji o 6%), CCC (-4%), LPP (-3,6%) i Eurocash (-3%). Wartość giełdowa Dino Polska Polska spadła aż o 755 mln zł.

Możliwość opodatkowania notujących w Polsce wielkie zyski i unikających płacenia od nich większych danin korporacji odbiła się na notowaniach akcji spółek kooperujących z sieciami handlowymi. Akcje Zakładów Mięsnych Kania, które sprzedają swoje wyroby Biedronce spadły o 11%.

Czytaj także: Minister spraw zagranicznych przyzna order dyrektorowi sieci dyskontów Biedronka

money.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zs :

  To jest zwyciestwo Narodowcow, gdyz wladze UE w tym Bienkowska i Tusk musza ratowac Dude PIS.

  Prosilismy przeciez aby PiS tym straszakiem poslugiwal sie swiadomie, ale chyba musi udawac, ze zwalcza.

  Chyba albo nie chyba?

  Pozostal im jeszcze ZUS ale to jest ich narzedzie inwigilacji i maja problem, gdyz wplaty ze zniszczonych archiwow obliczaja tak jak Tusk a wiec w praniu sa takie same …..

  Maja problem, gdyz na Prezydenta Polski wszyscy szukaja 3 kandydata – Tusk i Duda to jest dzuma i cholera.