Polski przemysł może odbić się od dna

Maj przyniósł wzrost wskaźnika PMI wśród menadżerów zarządzających działającymi w Polsce firmami co może wskazywać na powolne wychodzenie polskiego przemysłu z koronawirusowej zapaści.

Polski wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego osiągnął w maju 40,6 pkt., podczas gdy kwietniu było to jeszcze 31,9 pkt, jak podał w poniedziałek portal Business Insider. Oznacza to, że polski przemysł nadal jeszcze nie będzie się rozwijał bo wskaźnikiem neutralnym nastawienia menadżerów jest wskaźnik 50 pkt. Jednak ich nastawienie może się zmienić na bardziej ekspansywne w bieżącym miesiącu w związku ze znoszeniem kolejnych blokad dla gospodarki powodowanych przez obostrzenia przeciwepidemiczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„W maju prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji uległy poprawie po tym jak optymizm biznesowy osiągnął rekordowo niski poziom miesiąc wcześniej ” – portal przytoczył cytat z raportu firmy badawczej IHS Markit. Jednak jego ekspert ostrzega przed lekceważeniem kryzysowej sytuacji. „Mimo odbicia PMI z rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w kwietniu, majowy odczyt indeksu zasygnalizował, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym były nadal bardzo słabena skutek wciąż obowiązujących obostrzeń społecznych wprowadzonych w Polsce i za granicą w walce z pandemią koronawirusa” – powiedział Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

Indeks PMI na maj choć wyższy stanowi drugi najniższy tego typu wynik w historii prowadzenia tego rodzaju badań w polskim sektorze przemysłowym. „W maju prognozy odnośnie przyszłej produkcji uległy poprawie, lecz poziom optymizmu był wciąż bardzo niski na tle badań historycznych. Mniej więcej tyle samo badanych firm spodziewało się wzrostu produkcji za 12 miesięcy, co jej spadku. Wygląda na to, że powrót do sytuacji sprzed kryzysu jest jeszcze daleki” – zaznaczył Balchin.

„Nowe zamówienia spadły w maju w drugim najszybszym tempie w historii badań. Tak szybki spadek wynikał z druzgocącego wpływu na popyt obostrzeń społecznych obowiązujących zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach na całym świecie” – podał w poniedziałek Business Insider. Natomiast „Poziom nowych miejsc pracy obniżył się w trzecim najszybszym tempie w historii badań, a zapasy środków produkcji spadły szybciej jedynie raz w ciągu niemal siedmiu ostatnich lat”.

Wskaźnik Purchasing Managers’ Index (PMI) jest skwantyfikowaną wartością odzwierciedlającą aktywność zarządzających przedsiębiorstwami w zamawianiu i nabywaniu dóbr i usług na danym rynku. Zachowania te w głównej mierze wpływają na proces gospodarczy niejako wyprzedzając inne wskaźniki ekonomiczne.

businessinsider.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz