W czasie dzisiejszych notowań na nowojorskiej giełdzie baryłka ropy naftowej osiągnęła cenę najwyższą od października 2014 r.

Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti futures na grudniową baryłkę ropy naftowej WTI po raz pierwszy od siedmiu lat przekroczył w poniedziałek  poziom 85 dol., osiągając maksymalną tego dnia wartość 85,03 dol. Tym samym wzrost ceny w porównaniu do zamknięcia poprzednich notować przekroczył już wymiar 1 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podobny trend odnotowano na giełdzie londyńskiej. W czasie poniedziałkowych notowań wartość futuresu na baryłkę ropy osiągnęła cenę 85,59 dol. Oznacza to wzrost o 1,11 proc. w porównaniu do poprzednich notowań.

RIA Nowosti sugeruje, że przyczyną wyraźnego wzrostu cen ropy naftowej są oświadczenia przedstawicieli państw OPEC, że należy zachować ostrożność w zwiększaniu wydobycia ropy. Sygnały takie wysłał między innymi czołowy producent Arabia Saudyjska. Jak do tej pory, od sierpnia, kiedy to zaczął się konsekwentny wzrost ceny ropy naftowej, państwa OPEC zwiększyły jej wydobycie o 400 tys. baryłek na dobę.

Według analityków Goldman Sachs globalny popyt na ropę naftową osiągnął już poziom 99 mln baryłek dziennie i już wkrótce przekroczy poziom 100 mln baryłek dziennie, jaki odnotowano na rynku przed wybuchem pandemii koronawirusa. Ma to związek głównie z opanowaniem koronawirusa w państwach azjatyckich.

Wkrótce po wybuchu pandemii – w kwietniu 2020 r. doszło do krachu cen ropy, która na amerykańskiej giełdzie zaczęła nawet wykazywać cenę minusową.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz