Portal Onet podał dane na temat znacznej redukcji inwestycji chińskich w Rosji. Chińczycy nie rozwijają w warunkach sankcji Pasa i Drogi.

Wieki projekt lądowych, transkontynentalnych korytarzy handlowych, zwany Inicjatywą Pasa i Drogi, od dekady jest jednym z głównych haseł i celów dyplomacji Chińskiej Republiki Ludowej. Rosja, ze względu na uwarunkowania geograficzne ma priorytetowe znaczenie dla realizacji projektu. Tymczasem w roku bieżącym Pas i Droga w Rosji praktycznie utkwiły w miejscu.

Według Onetu, powołującego się w swoim poniedziałkowych artykule na “Financial Times”, w pierwszej połowie bieżącego roku Chińczycy nie wydali na Inicjatywę Pasa i Drogi w Rosji ani jednego juana. Tymczasem w 2021 r. ChRL zainwestował w Rosji 2 mld dol.

Chińczycy przekierowali swoje zainteresowanie na Bliski Wschód. Tylko w Arabii Saudyjskiej od początku bieżącego roku zainwestowali oni 5,5 mld. dol. Bliższy partner polityczny Pekinu – Iran doczekał się aż 10,5 mld dol.

“Financial Times” i Onet uznały brak chińskich inwestycji w Rosji to skutek sankcji nałożonych na nią przez państwa zachodnie. Choć przywódcy Chin wielokrotnie wspierali rosyjską narrację na temat wojny z Ukrainy, podkreślając zaangażowanie USA i przypisując im polityczny kurs na zaostrzanie konfliktów, to jednak nie angażują się w szerokim zakresie materialnie we wsparcie omijania sankcji przez Rosjam.

Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej doprowadził nie tylko do osłabienia roli Rosji w Pasie i Drodzę, ale też roli Polski w inicjatywie.

onet.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply