W udzielonym dziennikowi “Rzeczpospolita” wywiadzie, ambasador Kazachstanu Margułan Baimuchan zachęcał polskie przedsiębiorstwa do udziału w programie prywatyzacyjnym wdrażanym przez to państwo.

“Ostatnio obroty dwustronne znów rosną” – powiedział ambasador Kazachstanu w Warszawie oceniając relacje ekonomiczne z Polską. Zaznaczył, że w bieżącym roku dwustronne obroty handlowe wzrosły o 40%, co oznacza, że na koniec roku mogą one osiągnąć wartość 1 mld euro. Przypomniał jednak, że przed kryzysem gospodarczym w Kazachstanie, związanym ze spadkiem cen ropy, ich wartość sięgała 1,5 mld euro.

“Kazachstan jest otwarty na eksport z Polski” – podkreślił Baimuchan – “Polskie towary są dobrze kojarzone na naszym rynku. Nie ma żadnych barier dla ich przyjęcia. Generalnie jest duże zainteresowanie Kazachstanem polskich podmiotów gospodarczych. Na dziś mamy ponad 200 firm kazachsko-polskich, które funkcjonują na rynku kazachskim”. To właśnie na Kazachstan przypada 90% kontaktów gospodarczych Polski z całym regionem Azji Centralnej.

“Dziś wartość polskich inwestycji w Kazachstanie to prawie 200 mln USD. Wśród głównych inwestorów możemy wymienić firmy takie jak: Polpharma, Selena, Tines, Ekoexport, Arno Group” – powiedział ambasador tego państwa w Polsce. Ale to i tak ułamek w ogólnej sumie inwestycji w ciągu ostatnich 12 lat napłynęły do Kazachstanu, która sięgnęła 243 mld dolarów.

“W kraju funkcjonuje 10 specjalych stref ekonomicznych oraz 20 stref przemysłowych. Są ulgi i preferencje jak zerowa stawka podatku dochodowego dla osób prawnych i podatku na grunty na 10 lat lub zero podatku w przeciągu 8 lat na mienie w tych strefach” – Baimuchan mówił o udogodnieniach dla inwestorów. Wspiera ich również państwowe przedsiębiorstwo „Kazakh Invest”. Jak tłumaczył – “jest naturalnym partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która planuje otworzyć swoją placówkę w Astanie”. Kwestia polskich inwestycji w Polsce “to bardzo aktualny temat, bo przyjęliśmy kompleksowy plan prywatyzacji na lata 2016-2020. W jego ramach mamy do sprywatyzowania 215 podmiotów. Są one podzielone. Najpierw sprywatyzujemy 48 wielkich aktywów, z których sześć (Koleje Kazachstanu, Samruk Energia, KazAtomProm, Kaz Poczta, Mega Kaz Gas i Air Astana) trafi na do pierwszej oferty publicznej (IPO). W drugim rzucie do sektora prywatnego trafi 167 spółek, które będą sprzedawane na aukcjach elektronicznych”.

Ambasador Baimuchan widzi również zbieżność interesów Polski i Ukrainy w ich wspólnym udziale w wielkim chińskim projekcie “Jednego pasa – jednej drogi”, wielkiej transkontynentalnej magistrali kolejowej przez całą Eurazję.  “Musimy maksymalnie wykorzystać możliwości tranzytowe. Kazachstan przyjmując ten pomysł modernizuje całą ścieżkę od granicy chińskiej do granicy rosyjskiej. Autostrady już skończyliśmy. Teraz modernizujemy kolejnictwo. Budujemy też centra logistyczne. I w tym przypadku ważne jest dla nas wsparcie polskich podmiotów, które mogą pomóc w projektowaniu i modernizacji terminali logistycznych” – tłumaczył kazachski przedstawiciel.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply