Przywódcy w Brukseli, Berlinie i Paryżu uważają, że europejska gospodarka stoi nad przepaścią i groźbą exodusu inwestycji przemysłowych do USA, który może rozpocząć się już w styczniu – podaje portal Politico w środę.

Aby zapobiec zniszczeniu europejskiego przemysłu przez amerykańskich rywali, UE przygotowuje teraz duże wsparcie w postaci dotacji – pisze w środę portal Politico, powołując się na wysokich rangą unijnych urzędników. “Transatlantycki wstrząs: Europa stoi w obliczu podwójnego uderzenia młotem zza lodowatego Atlantyku, gdzie jej rzekomy partner, Stany Zjednoczone, przyjął politykę, która – celowo lub nie – doprowadzi do ogromnego wstrząsu dla unijnego przemysłu” – pisze medium.

“Nie dość, że ceny energii w Europie pozostaną na stałe znacznie wyższe niż w USA przez wojnę Rosji z Ukrainą, to prezydent USA Joe Biden wdraża program dotacji dla przemysłu o wartości 369 mld dolarów, aby wesprzeć zielone branże (…), którego kluczowe przepisy wejdą w życie w przyszłym roku. Z dotacji będą mogły skorzystać tylko samochody, akumulatory i ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane w USA” – wskazuje Politico.

Przywódcy państw UE boją się exodusu inwestycji przemysłowych do Stanów Zjednoczonych, który może się rozpocząć już w styczniu – zwraca uwagę portal. “Unijni urzędnicy obawiają się, że przedsiębiorstwa staną teraz przed niemal nieodpartą pokusą, aby przenieść inwestycje do Stanów Zjednoczonych, a nie do Europy” – czytamy.

Zobacz także: Europoseł PiS: w Europie Zachodniej coraz częstsze głosy, że sankcje uderzają mocniej w kraje Zachodu, niż w Rosję

Zobacz także: Koszty obsługi polskiego długu publicznego rekordowe w UE

“Podczas poniedziałkowego spotkania z liderami przemysłu UE komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ostrzegł, że amerykański pakiet subsydiów jest ‘egzystencjalnym wyzwaniem’ dla gospodarki Wspólnoty” – pisze Politico, powołując się na relacje obecnych na spotkaniu osób.

“Ryzyko polega na tym, że Święty Mikołaj w tym roku nie przyniesie prezentów, tylko przejmie najcenniejsze aktywa gospodarcze Europy – od przemysłu lotniczego po przemysł energii odnawialnej” – ostrzega medium, wskazując na możliwy proces długotrwałej utraty konkurencyjności.

Zobacz także: Eurostat: Polska liderem w UE pod względem spadku PKB

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply