Gorączka złota na Białorusi

Białorusini masowo skupują złoto i inne metale szlachetne oraz zagraniczne pieniądze. W opinii ekspertów to skutek zawirowań na miejscowym rynku walutowym.

Białoruski Bank Narodowy w pierwszym kwartale tego roku sprzedał 680 kilogramów złota w sztabkach oraz ponad tonę srebra. Oznacza to , że w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, Białorusini kupili 5 razy więcej złota i srebra.

Portal internetowy Nawiny twierdzi, że ludzie mając trudności z nabyciem waluty w kantorach zaczęli skupywać cenne metale, chcąc uratować swoje oszczędności przed ewentualną dewaluacją białoruskiego rubla.

Sytuację na rynku walutowym Białorusi mogłaby ustabilizować na pewien czas pożyczka rosyjska w wysokości 1 miliarda dolarów o którą zabiega Mińsk. Jednak rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że na razie nie ma konretnych uzgodnień w tej sprawie.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz