Gen. Kukuła szefem Sztabu Generalnego, generał Klisz Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zmiany na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim ogłosił zmiany na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP. Na nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego powołał gen. Wiesława Kukułę – od lutego br. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, wcześniejszego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z kolei nowym Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych został mianowany generał Maciej Klisz, wcześniej dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Prezydent Duda powiedział, że w obecnych trudnych czasach, kiedy trzeba podejmować szybkie i zdecydowane decyzje, a równocześnie działać odpowiedzialnie i mądrze pod presją, sprawdzają się żołnierze wojsk specjalnych.

Generałowie Kukuła i Klisz są byłymi żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Przypomnijmy, że we wtorek ujawniono, że dzień wcześniej dotychczasowy szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski niespodziewanie zrezygnowali ze swoich funkcji.

Jak pisaliśmy, we wtorek szef BBN Jacek Siewiera odniósł się do rezygnacji z pełnionych obowiązków przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego. Przyznał, że dziś odbędą się zmiany kadrowe na najważniejszych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP.

Również dziś lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk oświadczył, że do dymisji podało się kolejnych dziesięciu oficerów Dowództwa Generalnego.

„Żaden z wysokich rangą oficerów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie podał się do dymisji” – podało niedługo po tym Dowództwo Generalne na platformie X (dawniej Twitter). Również szef BBN, Jacek Siewiera podał, że Biuro nie posiada takich informacji.

Radio RMF FM twierdzi jednak, że od początku października w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych złożono 11 wniosków emerytalnych. Według informacji stacji, chodzi o pułkownika, kilku podpułkowników, dwóch majorów i kilku podoficerów.

Według informacji RMF, ci oficerowie nie pełnią żadnych funkcji dowódczych. Nie są np. inspektorami czy dowódcami baz, lecz pełnią funkcje urzędnicze. „Przyjęło się, że takie decyzje podejmowane są do 15 października – to ze względu na kwestie proceduralne” – podaje stacja.

Media i część komentatorów twierdzi, że tłem sprawy ma być konflikt między czołowymi polskimi wojskowymi, a ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Wcześniej Tusk zaapelował do najwyższych rangą oficerów Wojska Polskiego, by zachowali zimną krew i maksymalną odpowiedzialność, a do prezydenta Andrzeja Dudy o pilne poinformowanie społeczeństwa o sytuacji w Siłach Zbrojnych RP. Jego słowa wywołały kolejny spór na linii KO-PiS.

polskieradio24.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    To nie ma nic wspólnego z wyborami tylko niezgody na użycie polskiej armii w wojnie Izraela z arabami. Pytam sie po co 200 żołnierzy poleciało trzema samolotami do Izraela po “obywateli polskich ” i tam zostali ? Wystarczyła by mniejsza grupa do pomocy bo teren i tak ochraniają żydzi . Filoukraiński prezydent Duda chce nas wepchnąć w wojne a w najlepszym przypadku sprowokować imigrantów do akcji terrorystycznych w Polsce i narazić Polaków na niebezpieczeństwo śmierci. Właśnie w tej chwili poinformowano w tv ,że jedną z przyczyn są ostatnie wydarzenia w Izraelu.