Do gazoportu w Świnoujściu wpłynął kolejny gazowiec z Norwegii

To dwudziesta dostawa gazu przez gazoport w Świnoujściu. W jej ramach dostarczono około 138 tys. m. sześciennych skroplonego gazu ziemnego z Norwegii.

Łącznie po rozładunku dzisiejszej dostawy świnoujski gazoport odebrał już niemal 4 mln m sześc. skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dzisiejsza dostawa jest jednocześnie czwartą tzw. spotową, czyli nie mającą miejsca w początkowym harmonogramie dostaw. ale na warunkach zapisanych w krótkoterminowej umowie. Wcześniej gaz typu spot trafiał do Polski tak z Norwegii jak i z USA i Kataru.

Na początku września PGNiG podało informacje o zakupie od norweskiego Statoil gazu w ramach kolejnej dostawy spotowej. Biuro handlowe PGNiG w Londynie, otwarte w lutym 2017 r., osiągnęło już pełną zdolność operacyjną. Dzięki temu stale obserwujemy rynek LNG i natychmiast korzystamy z pojawiających się atrakcyjnych ofert. Dzięki dostawom typu spot korzystnie uzupełniamy nasze portfolio dostaw gazu. Norwegowie są dla nas sprawdzonymi partnerami nie tylko przy współpracy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, ale także przy transakcjach dotyczących LNG – tłumaczy prezes gazowej spółki Piotr Woźniak.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą zbudować własny terminal LNG

Po regazyfikacji dzisiejszej dostawy, czyli zmiany stanu skupienia gazu ze skroplonego na lotny, do krajowego systemu przesyłowego zostanie wprowadzonych ponad 82 mln m sześciennych gazu.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Łącznie ze wszystkich dostaw komercyjnych (pierwsze dwie były w części zużyte na schłodzenie i rozruch instalacji) – do polskiej sieci gazowej trafiło ponad 2 mld m sześciennych gazu.

Pierwszy statek z transportem skroplonego gazu ziemnego pojawił się w Świnoujściu 11 grudnia 2015.

kresy.pl / money.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz