W poniedziałek rano (11 sierpnia ) pierwsza grupa ponad 20 osób wyruszyła wczesnym rankiem na Wołyń. Bez przeszkód udało się przekroczyć granicę. W najblizszych dniach dojedzie jeszcze kilkanaście osób. Celem wolontariuszy jest porządkowanie polskich cmentarzy na Wołyniu.

Wakacyjne, dwutygodniowe wyjazdy na Wołyń organizowane są od sześciu lat. Podczas obozów młodzież i wolontariusze z terenu całej Polski ratują polskie nekropolie i miejsca pamięci na byłych Kresach II RP. Porządkowane są m. in. cmentarze w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jankowcach, Rożyszczach.
W projekcie uczestniczą instytucje kościelne, kombatanckie i państwowe: Parafia Świętego Krzyża w Lublinie, lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Konsulat Generalny RP w Łucku, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej. Patronat honorowy nad projektem objął Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Fundacja Niepodległości chce łączyć wszystkie te instytucje i ogniskować je wokół wspólnego celu jakim jest przywracanie polskiej pamięci historii Kresów Rzeczypospolitej.

Fundacja Niepodległości
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz