Decyzja miała zostać podjęta jeszcze przed wizytą ukraińskiego prezydenta w USA, ale zdecydowano o nieujawnianiu tego publicznie – twierdzi „Financial Times”.

Według „Financial Times”, administracja prezydenta USA Joe Bidena podjęła decyzję, by przekazać Ukrainie taktyczne rakiety balistyczne ATACMS jeszcze przed wizytą ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Uznano jednak, że nie zostanie to ogłoszone publicznie.

„FT” powołuje się na swoje źródła w kręgach rządowych w Waszyngtonie. Jedno z nich twierdzi, że rzekomej decyzji władz USA nie podano do wiadomości, żeby uniknąć zdradzania Rosjanom jakichkolwiek informacji, które mogłyby sprawić, że odsuną swoje linie zaopatrzeniowe dalej od frontu.

Według tych informacji, Amerykanie wyślą rakiety ATACMS na Ukrainę w najbliższym czasie, początkowo w małych ilościach.

Ponadto, rozmówcy „FT” powtarzają wcześniejsze, nieoficjalnie doniesienia, że Ukraińcy mieliby otrzymać te rakiety raczej w wersji z amunicją kasetową, zamiast zwykłą głowicą bojową. Miałoby to uspokoić część amerykańskich urzędników, obawiających się wyczerpania zapasów rakiet z pojedynczymi głowicami.

Jak pisaliśmy, w piątek stacja NBC News podała, powołując się na źródła w rządzie USA i w Kongresie, że prezydent Joe Biden powiedział ukraińskiemu prezydentowi, Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie taktyczne rakiety balistyczne ATACMS, ale w niewielkiej liczbie.

Sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre została zapytana o te doniesienia podczas piątkowego briefingu. “Nie potwierdzam krążących doniesień. Prezydent Joe Biden mówił już kilka razy, że transfer ATASMS nie jest wykluczony w przyszłości. Nie mam jednak żadnych nowych informacji w tej sprawie” – powiedziała.

Jak dodała, podczas spotkania Joe Bidena z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim amerykański prezydent wysłał światu mocny sygnał, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Kijów. Jej zdaniem, świadczy o tym nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Czytaj także: Blinken: decyzja o tym, jak Ukraińcy mogą użyć systemów ATACMS, należy do nich

Tydzień temu „The Wall Street Journal” podał, że Stany Zjednoczone mogą niedługo podjąć decyzję o dostarczeniu Ukrainie w ograniczonej ilości rakiet ATACMS dalekiego zasięgu. Dostawy miałyby odbyć się tej jesieni, aby pomóc Ukrainie szybciej pokonać rozległą obronę Rosji na południu kraju.

Wcześniej o możliwości wysłania rakiet ATACMS w nadchodzącym pakiecie pomocy wojskowej informowała stacja ABC News.

Jak dotąd, rząd Bidena zdecydowanie odrzucał wszelkie prośby ze strony władz Ukrainy w sprawie dostarczenia rakiet systemu ATACMS, obawiając się eskalacji konfliktu. Nie zmienił stanowiska również wówczas, gdy Wielka Brytania i Francja zdecydowały się dostarczyć Ukraińcom rakiet manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow / SCALP.

FT / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply