W piątek Francja przeprowadziła udany test rakiety balistycznej M51. Rakieta została wystrzelona z okrętu podwodnego Le Téméraire (okręt typu Triomphant). Jednostka znajdowała się w zatoce Audierne. Rakieta nie posiadała ładunku nuklearnego.

Francja przeprowadziła w piątek udany test rakiety balistycznej M51. Rakieta wystrzelona została z okrętu podwodnego Le Téméraire (jednostka typu Triomphant) – podaje portal „Defence News”. Rakieta była pozbawiona ładunku nuklearnego. Pocisk wpadł do wody na północnym Atlantyku, w odległości kilkuset kilometrów od najbliższego lądu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Lot rakiety był monitorowany przez ośrodek DGA w Biscarosse, a także przez statek testowo-pomiarowy francuskiej marynarki wojennej. Obszar wykonywania testu był także patrolowany przez samoloty: Dassault Falcon 50MS (FNY5015 ) należący do marynarki wojennej Francji, a także amerykański RC-135S (ZIGGY11).

Czytamy, że Le Téméraire wyposażony był w systemy telemetryczne.

Rakieta wpadła do wody na północnym Atlantyku, kilkaset kilometrów od najbliższego lądu.

Trasa lotu rakiety, źr. Twitter

Trasa lotu rakiety, źr. Twitter

Le Téméraire jest drugim najstarszym z czterech atomowych okrętów podwodnych Francji. Jednostka jest w użyciu od grudnia 1999 r. Ostatnie 19 miesięcy spędził na przeglądach i modyfikacjach, aby móc wziąć udział w teście. Jest to ostatni z czterech statków, które zostały zakwalifikowane do wystrzelenia rakiety.

Wspomniane cztery okręty podwodne należą do klasy Le Triomphant. Są uzbrojone w pociski balistyczne. Każdy z nich ma na pokładzie 16 rakiet M51, oraz pociski przeciwokrętowe Exocet. Niektóre z nich to wersja M51.1, która działa od 2010 roku, a niektóre M51.2 – nowsza wersja, która jest w użyciu od 2016 roku i ma większy zasięg. Francuski resort obrony nie określił, która wersja została przetestowana w piątek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Francuskie Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że podstawowy zasięg rakiet M51 wynosi ponad 6000 km.

Było to dziewiąty test rakiety M51. Pierwszy miał miejsce w listopadzie 2006 roku. Wówczas pocisk został wystrzelony z bazy lądowej.

Zobacz także: USA przeprowadziły test nowej rakiety balistycznej. Wcześniej była zakazana [+VIDEO]

defensenews.com / thedrive.com / youtube.com / altair.com /  kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz