Fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera ma powstać w Jaworznie (woj. śląskie) – poinformowała we wtorek spółka ElectroMobility Poland. W 2024 roku ma ruszyć produkcja auta.

Firma ElectroMobility Poland (EMP) przedstawiła pod koniec lipca dwa oficjalne prototypy polskich e-samochodów (wersję SUV i hatchback). Marka nosi nazwę Izera. Wówczas prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba zapowiedział, że w III kw. kwartale 2023 r. pierwsze Izery zejdą z taśmy produkcyjnej. Fabryka miała powstać wcześniej, na przełomie II i III kw. 2021 r. Spółka poinformowała we wtorek, że spośród 30 potencjalnych lokalizacji fabryki aut, które były analizowane, najlepszą okazało się Jaworzno w woj. śląskim. „Ten wybór i finansowe wsparcie rządowe dla projektu umożliwi rozpoczęcie inwestycji już jesienią 2021 r.” – spółka podała w komunikacie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Fabryka będzie zlokalizowana na ternach, które należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Polski samochód elektryczny. Ekspert: pomysł dobry, lecz plan nierealny [+VIDEO]

Prezes firmy zadeklarował, ż produkcja aut ruszy w 2024 roku. Ma to związek z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy prac przygotowawczych.

„Wokół projektu udało nam się zjednoczyć partnerów z wielu instytucji. Dzięki połączeniu ich zaangażowania i potencjałów plan budowy fabryki zyskał realny kształt. Teraz wszystkie strony muszą intensywnie działać, aby doprowadzić do finalizacji projektu”powiedział minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

„Inwestycja jest ważnym elementem planu dla Śląska i pozwala nam rozwijać innowacyjny przemysł, który tworzy w regionie m.in. trwałe miejsca pracy. Izera jest szansą dla sprawnie funkcjonującej tu branży automotive i na wykorzystanie potencjału elektromobilności, która doskonale wpisuje się w krajobraz gospodarczy województwa” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Spółka ElectroMobility Poland SA powstała w październiku 2016 r. Jest inicjatywą koncernów energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA.

Zobacz także: Ukraińcy konstruują samochód elektryczny

electromobilitypoland.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz